Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 1998, Nr 7 (38) |


• Satelitarne zobrazowanie Buddy - SPOT i Landsat ujawniają prawdziwe oblicze Zakazanego Miasta • Zestawienie niwelatorów cyfrowych • Przerwany wał - sprawozdanie z udziału w akcji przeciwpowodziowej specjalistów z WAT • DTM dla Polski - rozmowa z Jerzym Albinem, wiceprezesem Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii • Jak ...

powrót

Ireneusz Wyczałek

RTK ułatwia pomiary szczegółowe

Poznańska konferencja „Wiosna w geodezji”, 14-15 maja

Wiosnę czuje się w geodezji na każdym kroku. Ożywienie gospodarcze doprowadziło do wzrostu liczby zleceń na roboty geodezyjne, zatem firmy spokojniejsze o swój byt poszukują nowych form pracy i poszerzenia pól działania. Młodzi adepci szkół geodezyjnych nie odchodzą od zawodu, lecz coraz częściej zaczynają szukać sposobów samorealizacji zgodnie z kierunkiem swego wykształcenia.

Komputeryzacja i informatyka stwarzają możliwości zwrotu technologicznego w zakresie robót geodezyjnych, a jednocześnie dostarczają producentom sprzętu narzędzi do rozwoju instrumentów. Ci zaś prześcigają się w propozycjach coraz nowocześniejszych tachimetrów, niwelatorów kodowych, a nawet drobnego sprzętu pomiarowego. Powstaje globalny dynamiczny system wyznaczania pozycji, który w najbliższych latach może spowodować rewolucyjny przełom w tradycyjnych technologiach pomiarowych. Przykładem jest tryb pracy nazwany real-time kinematic w ramach systemu GPS.

Wymienione spostrzeżenia i wnioski z nich płynące nakłoniły nas, czyli przedstawicieli Firmy Geodezyjnej GEO-SAT, Politechniki Poznańskiej oraz Zakładów Carl Zeiss do zorganizowania konferencji technicznej pod ogólnym tytułem „Wiosna w geodezji”. Przyjęty temat szczegółowy „RTK – najnowszy system szczegółowych pomiarów geodezyjnych” zyskał poparcie dyrektora Wydziału Geodezji, Kartografii, Katastru i Nieruchomości Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu oraz prezesa Zarządu Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Geodetów Polskich. Zaproponowaliśmy program o charakterze szkoleniowym, a więc zajęcia w postaci wykładów, referatów oraz ćwiczeń-warsztatów. Trzy wykłady, wzorcowo wygłoszone przez profesorów: Janusza Śledzińskiego i Kazimierza Czarneckiego z Politechniki Warszawskiej oraz Stanisława Oszczaka z Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie, na długo pozostaną w pamięci słuchaczy jako bogate Źródło wiedzy na temat szeroko pojmowanej metody GPS, ze szczególnym wskazaniem na sposób opracowania wyników w trybie RTK. Teoria została skonfrontowana z doświadczeniami praktycznymi. Wnioskami drugiego dnia obrad podzielili się autorzy sześciu referatów.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS