Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 1998, Nr 7 (38) |


• Satelitarne zobrazowanie Buddy - SPOT i Landsat ujawniają prawdziwe oblicze Zakazanego Miasta • Zestawienie niwelatorów cyfrowych • Przerwany wał - sprawozdanie z udziału w akcji przeciwpowodziowej specjalistów z WAT • DTM dla Polski - rozmowa z Jerzym Albinem, wiceprezesem Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii • Jak ...

powrót

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska, Anna Wardziak

DTM dla Polski

Dla potrzeb budowy numerycznego modelu terenu zaproponowaliśmy podział Polski na trzy strefy – typy terenu. Na obszarach zalewowych oraz intensywnego zagospodarowania dokładność wyznaczania wysokości wyniesie ok. 30 cm, na obszarach średniego zagospodarowania – 1 m, zaś na obszarach pozostałych – 2-3 m. Jest to próba znalezienia pewnego optimum dokładności, kosztów i oczekiwań użytkownika.

Z Jerzym Albinem, wiceprezesem Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, rozmawiają Katarzyna Pakuła-Kwiecińska i Anna Wardziak

Latem ubiegłego roku rozmawialiśmy o udziale GUGiK w akcji przeciwpowodziowej. Czy zainteresowanie urzędu zalanymi rejonami skończyło się wraz z ustąpieniem wody?

Jerzy Albin: Od września ubiegłego roku prowadzimy w GUGiK prace nad numerycznym modelem rzeźby terenu (DTM) dla obszaru Polski. Po licznych przygotowaniach, po małych pilotażach jesteśmy w tej chwili na etapie wchodzenia w realizację tego dużego przedsięwzięcia. Uruchomione zostały przez nas procedury przetargowe, tzn. podpisany został tryb udzielenia zamówienia publicznego, na kwotę ok. miliona zł (z budżetu GUGiK – do wykorzystania w tym roku). Ponieważ przetargi będą się rozstrzygały w okresie wakacyjnym, chciałbym uczulić wszystkie zainteresowane firmy z Polski, które zgłosiły lub zgłoszą swój akces, żeby śledziły Biuletyn Zamówień Publicznych, gdzie w najbliższym czasie pojawią się informacje związane z uruchomieniem tej całej procedury, i były w kontakcie z GUGiK. Póki co musimy jeszcze dostać zgodę na pewien specjalny tryb z Urzędu Zamówień Publicznych, powołać komisję przetargową oraz zwrócić się do potencjalnych wykonawców (chcemy zaproponować formułę przetargu dwustopniowego).
Mamy już w tej chwili gotowy raport, który jest w dużej mierze plonem pracy powołanego w ubiegłym roku zespołu pod kierownictwem prof. Zdzisława Adamczewskiego. W tym raporcie, w bardzo skrótowej formie, przekazujemy efekt pracy zespołu, zarówno część pojęciowo-teoretyczną (próba definicji numerycznego modelu rzeźby terenu), jak i praktyczną. Przeanalizowaliśmy podobne programy w kilku krajach europejskich i na tej podstawie zdefiniowani zostali potencjalni użytkownicy numerycznego modelu oraz przygotowane zostało studium wykonalności całego przedsięwzięcia [patrz tabela na str. 36 – przyp. red.].

Czy program obejmuje całą Polskę?
Tak, ale przedsięwzięcie, którego koszt całkowity szacujemy na ok. 50 mln zł, w różnych częściach kraju zostanie zrealizowane z różną dokładnością. Zaproponowaliśmy podział Polski na trzy strefy – typy terenu. Na obszarach zalewowych oraz intensywnego zagospodarowania dokładność wyznaczania wysokości wyniesie ok. 30 cm, na obszarach średniego zagospodarowania – 1 m, zaś na pozostałych obszarach – 2-3 m. Jest to próba znalezienia pewnego optimum dokładności, kosztów i oczekiwań użytkownika (m.in. jednostek zajmujących się szeroko rozumianą gospodarką wodną). Obszary, na których DTM będzie robiony z bardzo dużą dokładnością, trzeba bardzo precyzyjnie zdefiniować, bo uzyskanie dokładności ok. 20-30 cm oznacza w praktyce ogromne pieniądze (m.in. konieczność wykonania zdjęć w skali 1:10 000, z których można wygenerować taki model). Mówienie o centymetrowej dokładności DTM jest po prostu nieuczciwością.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS