Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 1998, Nr 7 (38) |


• Satelitarne zobrazowanie Buddy - SPOT i Landsat ujawniają prawdziwe oblicze Zakazanego Miasta • Zestawienie niwelatorów cyfrowych • Przerwany wał - sprawozdanie z udziału w akcji przeciwpowodziowej specjalistów z WAT • DTM dla Polski - rozmowa z Jerzym Albinem, wiceprezesem Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii • Jak ...

powrót

Piotr Wypych

Geodeta skomputeryzowany

Ostatnio robiłem sporo zakupów sprzętu komputerowego i byłem mile zaskoczony drastycznym spadkiem cen na tym rynku. Myślę, że jeżeli ktoś jeszcze nie skomputeryzował swojej firmy, może to śmiało robić teraz. Na podstawie swoich doświadczeń opracowałem mały poradnik, co warto kupić do niedużej firmy geodezyjnej.

Komputeryzacja w terenie
Rejestracja danych w terenie daje ogromną oszczędność czasu, także przy pracach kameralnych, nie trzeba chyba o tym nikogo przekonywać. Istnieją co najmniej trzy rozwiązania tego zagadnienia:
- Zewnętrzny rejestrator – mamy do wyboru tylko Psion Organizer i Psion Workabout (są w sprzedaży też inne organizery i kalkulatory programowane, ale brak jest dla nich oprogramowania współpracującego z tachimetrami). Z tych dwóch Workabout jest nowocześniejszy i wygodniejszy w użytkowaniu. Psion Organizer natomiast jest bardziej odporny i lepiej sprawdza się w terenie. Ceny obu rejestratorów są zbliżone – ok. 2,5-3 tys. zł (wraz z dodatkowym sprzętem – kable, pamięci – koniecznym do jego używania). Dla obu też jest dostępne polskie oprogramowanie (za 300-500 zł) umożliwiające współpracę z dowolną w zasadzie total station.
Nie polecam zakupu używanych rejestratorów firmowych, gdyż Psiony są wygodniejsze w użyciu i na ogół dużo tańsze.
- Rejestracja ręczna, bez połączenia z tachimetrem – jedyne wyjście, jeżeli nie mamy elektronicznego tachimetru, ale niewiele przewyższające tradycyjny dziennik. Sprzęt – jak wyżej.
- Total station z wewnętrzną rejestracją – najwygodniejsza w użyciu, choć posiada pewne mankamenty w porównaniu z rejestratorem zewnętrznym, a to najczęściej: za mała pojemność pamięci, niemożność rejestracji „długich” współrzędnych układu „65”, niewygodna klawiatura. Mimo to, jeżeli chcemy kupić nowy instrument, warto kupić od razu z rejestracją wewnętrzną, gdyż cenowo są zbliżone do zestawu tachimetr + Psion, a nie musimy się martwić dodatkowym kablem, rejestratorem przy statywie itp. Ceny najtańszych nowych total-station z rejestracją lekko przekraczają 20 tys. zł (bez rejestracji – 16 tys. zł).

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS