Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 1998, Nr 7 (38) |


• Satelitarne zobrazowanie Buddy - SPOT i Landsat ujawniają prawdziwe oblicze Zakazanego Miasta • Zestawienie niwelatorów cyfrowych • Przerwany wał - sprawozdanie z udziału w akcji przeciwpowodziowej specjalistów z WAT • DTM dla Polski - rozmowa z Jerzym Albinem, wiceprezesem Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii • Jak ...

powrót

Joanna Nowak

Alma mater dla geodetów

O metodologii kształcenia we Francji

Obserwuje się obecnie proces przemian charakteru zawodu geodety w kierunku profesji bardziej kompleksowej. Powstają nowe pojęcia, takie jak geomatyka (geodezja w ujęciu zinformatyzowanym), zmieniają się zakresy prac i pojawiają się nowe profesje, np. rzeczoznawca majątkowy. Warto wykorzystać takie sprzyjające warunki, ale czy mamy odpowiednie kompetencje do prac o tak szerokim zakresie tematycznym?

Szkoła zawodu
Większość ludzi (w tym wielu pracodawców) zakłada, że znajomość zawodu na poziomie wyższym wynosi się z uczelni. Jest to zbyt uproszczony pogląd – przecież potrzebne jest doświadczenie zarówno produkcyjne, jak i w kontaktach z klientami. Z drugiej strony, uczelnia jest jedynym miejscem kształcenia (póxniej można się ewentualnie doszkolić w jakiejś technologii). Zadaniem szkoły wyższej jest podniesienie kompetencji przyszłych geodetów. Chodzi tu zarówno o rozwój intelektu, jak i nabycie umiejętności praktyczno-technicznych, takich jak: posługiwanie się instrumentami, umiejętność drobnej modyfikacji czy adaptacji.
Dydaktycy dokonali pewnego usystematyzowania celów kształcenia ogólnego i zawodowego. Idąc ich śladem, proponuję wykorzystanie klasyfikacji Wincentego Okonia [1], zmodyfikowanej dla potrzeb geodezji. Kształcenie zawodowe obejmuje dwa główne cele, zwane rzeczowymi:
- opanowanie wiedzy z dziedzin zawodowych (u nas: geodezja, astronomia geodezyjna, geodezja inżynieryjna, prawo geodezyjne, fotogrametria itd.);
- ogólne przygotowanie do pracy (zapoznanie się z istniejącymi i stosowanymi instrumentami, metodami,
środkami czy formami działania).
Równocześnie kształcenie zawodowe określają trzy cele podmiotowe, tj. skierowane na studenta:
- rozwijanie i kształtowanie motywacji, zainteresowań związanych z zawodem (w celu osiągnięcia identyfikacji zawodowej);
- rozwijanie uzdolnień ważnych dla wykonywania danego zawodu;
- wdrożenie do ciągłego doskonalenia kwalifikacji zawodowych przez samokształcenie.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS