Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 1998, Nr 7 (38) |


• Satelitarne zobrazowanie Buddy - SPOT i Landsat ujawniają prawdziwe oblicze Zakazanego Miasta • Zestawienie niwelatorów cyfrowych • Przerwany wał - sprawozdanie z udziału w akcji przeciwpowodziowej specjalistów z WAT • DTM dla Polski - rozmowa z Jerzym Albinem, wiceprezesem Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii • Jak ...

powrót

Agnieszka Laskowska

Niwelatory cyfrowe

Niwelacja bez obserwatora.
Kilka lat temu cyfrowa technologia została zastosowana w niwelacji i zrewolucjonizowała pomiar wysokości. Niwelatory cyfrowe z automatycznym odczytem stają się coraz wygodniejsze w użyciu. Specjalna kodowa łata umożliwia automatyczny pomiar wysokości i odległości.

Dzięki niwelatorom cyfrowym możliwe jest uzyskanie dokładności nawet 0,3 mm na 1 km podwójnej niwelacji. Automatyczny pomiar i rejestracja obserwacji eliminują możliwość wykonania błędnego odczytu, omyłkowego wpisu do dziennika pomiarowego lub innego błędu spowodowanego przez człowieka.
W zależności od wymaganej dokładności można zastosować różne tryby pomiaru. Tryb dokładny daje wysokie dokładności, ale pomiar trwa zazwyczaj dłużej. Tryb tracking jest dużo szybszy, lecz daje niższe dokładności. Automatyczny i coraz szybszy pomiar, numeracja punktów oraz nadawanie im kodów, możliwość zgrywania danych znacznie skracają czas pomiaru i opracowania wyników.
Dodatkowym atutem niwelatorów cyfrowych jest rozbudowane oprogramowanie, dzięki któremu na bieżąco można sprawdzać dokładność wykonanego pomiaru, dokonywać obliczeń, mierzyć odkształcenia, wykonywać pomiary przemysłowe, topograficzne, tyczyć drogi i linie kolejowe, wykonywać pomiary w kopalniach i inne. Możliwy jest nawet cykliczny pomiar bez udziału obserwatora, sterowany komputerem podłączonym do ustawionego wcześniej niwelatora, wycelowanego na łatę. Sztuczne oświetlenie, a nawet zaciemnienie w czasie wykonywania pomiarów nie stanowią problemu (oświetlona musi być jedynie łata). Znaczny rozwój niwelatorów pociągnął za sobą również modyfikację łat

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS