Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 1998, Nr 6 (37) |


• Mapa numeryczna to dzisiaj za mało - redakcyjna dyskusja na temat technologii GIS • Zestawienie optycznych niwelatorów samopoziomujących • Ze zdjęć taniej i szybciej - opracowanie Numerycznej Mapy Miasta Poznania metodą fotogrametryczną • Program "Mapa_SG – opracowanie mapy numerycznej zgodnej z wymogami Instrukcji K-1" ...

powrót

Wojciech Potasznik

Ku izbie - samorządowi rzeczoznawców

Zmiany zaistniałe w Polsce po 1989 roku zapowiadały reaktywowanie gospodarki rynkowej oraz rozwój obrotu nieruchomościami. W tym też czasie zespół w 22-osobowym składzie, głównie naukowców z Akademii Rolniczo-Technicznej (ART) w Olsztynie, pod kierownictwem prof. dr. hab. inż. Andrzeja Hopfera opracował instrukcję „Zasady wyceny nieruchomości” wraz z „Komentarzami”. To nigdy nie uznane oficjalnie przez byłe Ministerstwo Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa vademecum wyceny było w latach 1990-1993 kompendium wiedzy dla niewąskiego już wówczas grona osób zajmujących się zawodowo wycenianiem budynków, gruntów i lokali.

W 1992 roku w środowisku ART Olsztyn zawiązano i powołano Polskie Stowarzyszenie Rzeczoznawców Wyceny Nieruchomości (PSRWN), którego przewodniczącym został prof. Andrzej Hopfer. W kraju powstały liczne oddziały stowarzyszenia, a kontrakcją na jego ogólnopolski zasięg było tworzenie konkurencyjnych, regionalnych stowarzyszeń, zakładanych m.in. przez nieolsztyńskich członków wspomnianego już zespołu.
Na pierwszej krajowej konferencji rzeczoznawców wyceny nieruchomości w 1992 r. w Częstochowie królowała już idea federacji, przy czym przyjęto niewłaściwą nazwę (Polska Federacja Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych – PFSRM), zawłaszczając poprzez „rzeczoznawstwo majątkowe” składniki majątku, które wyceniają inni biegli, jak np. samochody czy precjoza. Ta błędna nazwa miała chyba tylko odróżniać genezy stowarzyszeń, gorzej, że przyjęto ją w ustawie o nieruchomościach.
W trakcie drugiej krajowej konferencji w Gdańsku w 1993 r. – najlepiej dotąd zorganizowanej i najsprawniej przeprowadzonej – ukonstytuowały się władze Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych. Zgodnie z przedwyborczym rankingiem prezydentem federacji został Andrzej Kalus. Drugi pretendent do tego stanowiska, prof. Andrzej Hopfer, zrezygnował z kandydowania na stanowiska wiceprezydenta. W ten sposób liczące wówczas ponad 1000 członków PSRWN pozbawiło się udziału w ścisłym kierownictwie federacji, a wcześniej wyraziło zgodę na wyjątkowo niekorzystny klucz udziału przedstawicieli w Radzie Krajowej PFSRM: jedno stowarzyszenie – jeden przedstawiciel (niektóre stowarzyszenia grupowały zaledwie kilkunastu członków).

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS