Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 1998, Nr 6 (37) |


• Mapa numeryczna to dzisiaj za mało - redakcyjna dyskusja na temat technologii GIS • Zestawienie optycznych niwelatorów samopoziomujących • Ze zdjęć taniej i szybciej - opracowanie Numerycznej Mapy Miasta Poznania metodą fotogrametryczną • Program "Mapa_SG – opracowanie mapy numerycznej zgodnej z wymogami Instrukcji K-1" ...

powrót

Agnieszka Laskowska

Plan Warszawy i co dalej?

Wyjeżdżając gdziekolwiek, sięgamy po mapę czy plan miasta, aby dowiedzieć się, jak trafić do wybranego celu. Okazuje się, że wcale nie musi to być publikacja papierowa. Wydany na dwóch płytach CD-ROM „Warszawa. Multimedialny plan miasta” wyglądem przypomina programy pracujące w środowisku Windows. Posiada rozwijane menu, z którego można wybierać różne interesujące nas funkcje. Można również uwidocznić panel z ikonami – obrazkowe przedstawienie funkcji.

Plan jest wydany w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i niemieckiej, które można wybrać uruchamiając program lub zmienić w trakcie korzystania z niego. Bez problemu można zrozumieć przekazywane informacje, gdyż zarówno panel sterowania, jak i opisy są w wybranym języku. Wyjątek stanowi „tekst mówiony” zawarty w filmach, który jest w języku polskim we wszystkich wersjach. Nie zubaża to jednak informacji, gdyż równolegle przewijany jest na monitorze tekst w odpowiedniej wersji językowej.

Warszawę można oglądać w standardowym widoku, który pojawia się po otwarciu planu. Można go nieco powiększyć lub zmniejszyć, jak również wybrać inny widok, nazwany przez twórców siatką planu, przedstawiający całą Warszawę i okolice. Pomysł siatki planu był trafiony, natomiast wykonanie zdaje się nie być doskonałe. Z siatki oprócz granic Warszawy, herbu i napisu Warszawa w zasadzie nie da się nic odczytać. Nawet na obrzeżach Warszawy, gdzie treść (ulice, zabudowa) nie jest tak skumulowana jak w centrum, nazwy gmin czy dzielnic są ledwo czytelne. Napis „CENTRUM”, który na siatce rozciąga się od WOLI po GOCŁAW, powiększa się razem z planem, dając w efekcie 1 czy 2 litery na ekranie, pogarszając tym czytelność planu (rys. 1). Wyeliminowanie tych niedociągnięć byłoby możliwe, gdyby pod polecenie siatka planu podłączony został inny obraz Warszawy – bardziej zgeneralizowany, zawierający granice gmin i dzielnic z nazwami, Wisłę, linie kolejowe, główne ulice itp.

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS