Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 1998, Nr 6 (37) |


• Mapa numeryczna to dzisiaj za mało - redakcyjna dyskusja na temat technologii GIS • Zestawienie optycznych niwelatorów samopoziomujących • Ze zdjęć taniej i szybciej - opracowanie Numerycznej Mapy Miasta Poznania metodą fotogrametryczną • Program "Mapa_SG – opracowanie mapy numerycznej zgodnej z wymogami Instrukcji K-1" ...

powrót

Robert Kubień

Pstryk i zrobione!

Czytelnicy oceniają oprogramowanie.
W cieniu dyskusji na temat systemów mapy numerycznej pomiędzy panami Danielskim i Szumskim chciałbym, jeśli można, wznowić na łamach GEODETY cykl „Czytelnicy oceniają oprogramowanie”. Moja ocena dotyczy programu „Mapa_SG – opracowanie mapy numerycznej zgodnej z wymogami Instrukcji K-1” autorstwa Stanisława Plensa. Program stanowi nakładkę na AutoCAD-a, jest dostępny zarówno w wersji dosowskiej, jak i windowsowej. Firma, dla której pracuję, około roku korzystała z wersji dla DOS, od kilku miesięcy dysponujemy wersją 6.0 Mapy_SG pracującą z AutoCAD-em v. 14 dla Win ’95 i tej wersji chciałbym się przyjrzeć.

Program jest dostarczany w pakiecie zawierającym trzy dyskietki 3,5", klucz sprzętowy oraz skromnie wydany, ale precyzyjnie napisany Podręcznik Użytkownika, zawierający opis funkcji programu. Instalacja przebiega sprawnie w sposób typowy dla programów stworzonych dla Windows 95. Instalator prosi jedynie o podanie katalogu, w którym mamy AutoCAD-a, oraz o wpisanie danych licencyjnych dotyczących użytkownika. Potem wystarczy już tylko wkładać do napędu kolejne dyskietki zgodnie z komunikatami na ekranie.
Jeszcze tylko restart systemu, uruchomienie batcha msg6.bat (proponuję zrobić sobie skrót na pulpicie) w głównym katalogu AutoCAD-a i „odpala się” nam AutoCAD z menu mapy numerycznej. Pierwsze wrażenie to mnogość pasków narzędzi zawierających bardzo ładnie opracowane ikony, rozmieszczone dość przypadkowo na ekranie. Można je poprzesuwać w dogodne miejsca, ich pozycja zostanie zapamiętana z chwilą zakończenia sesji – przy następnym uruchomieniu środowisko pracy będzie wyglądało tak samo. Każda z ikon daje dostęp do jednej z funkcji programu (jest ich ponad 300). Rozmieszczenie ikon w rozsądny sposób na mniejszym monitorze jest zatem zadaniem niewdzięcznym (dla monitora 15" i rozdzielczości 600x800 pole robocze ekranu graficznego ma wymiary ca 22x12 cm). Rozsądne minimum w tym wypadku to monitor o przekątnej 17" pracujący w rozdzielczości 1028x768 pikseli. Oczywiście można również wyłączyć wszystkie paski narzędzi i pracować korzystając jedynie z menu wypuszczanego, tak jak w dosowskiej wersji AutoCAD-a.

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama