Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 1998, Nr 6 (37) |


• Mapa numeryczna to dzisiaj za mało - redakcyjna dyskusja na temat technologii GIS • Zestawienie optycznych niwelatorów samopoziomujących • Ze zdjęć taniej i szybciej - opracowanie Numerycznej Mapy Miasta Poznania metodą fotogrametryczną • Program "Mapa_SG – opracowanie mapy numerycznej zgodnej z wymogami Instrukcji K-1" ...

powrót

Szymon Budyś

Mapa obiektowa

Mapa obiektowa nie jest ideą nową. Zaryzykować można stwierdzenie, że jest to idea stara, a nawet – że tak stara jak sama mapa

Spójrzmy na „normalną” mapę, wykreśloną na papierze. Co widzimy? Widzimy obiekty! Budynek, działka, przewody itd. Obiekty te błyskawicznie składa nasz mózg. Oczywiście są to tylko kreski i napisy, które przedstawiają obiekty istniejące w rzeczywistości. Taki jest zresztą cel istnienia map – najdogodniejsze, z punktu widzenia ich użytkownika, przedstawienie obiektów świata rzeczywistego.

Taka mapa papierowa dla mózgu człowieka jest już obiektowa, o ile oczywiście rysunek jest wystarczająco czytelny. Na przykład na mapie zasadniczej często problematyczne jest rozpoznanie przebiegu konkretnego przewodu lub odnalezienie jego opisu. Wraz z rozwojem techniki komputerowej pojawiły się nowe możliwości, także w dziedzinie geodezji i kartografii. W wyniku digitalizacji, skanowania i wektoryzacji dane znajdujące się na mapach tradycyjnych zostały przekształcone w mapę nazywaną najczęściej komputerową. Jeśli operacje te wykonano zgodnie z usystematyzowaną technologią, uzyskano w taki sposób mapę, mającą liczne zalety w stosunku do swej poprzedniczki. Są to między innymi następujące możliwości:
- dokonywanie dowolnej liczby edycji ploterowych,
- selekcja treści, wybór pożądanych warstw tematycznych,
- wydawanie i przyjmowanie danych na nośnikach magnetycznych,
- stopniowa poprawa jakości,
- uproszczone przeskalowania (ale nie generalizacje),
- znacznie przyspieszona aktualizacja (ale nie automatyczna),
- proste analizy (ale w ograniczonym zakresie).
Jak widać, przy trzech ostatnich podpunktach mamy pewne „ale”. Bowiem „obiektowość” mapy komputerowej pozostaje w zasadzie na poziomie mapy tradycyjnej. Człowiek wzrokowo jest w stanie wyróżnić obiekty, ale dla systemu komputerowego jest to i bardzo trudne (często wręcz niemożliwe), i obarczone dużą dozą niepewności co do tego, czy rozpoznane przez oprogramowanie obiekty są rzeczywiście takie, jak powinny. Rozważmy choćby problem odczytu atrybutów przewodu, które to atrybuty określane są przez napis znajdujący się na przewodzie lub obok niego, lub na odnośniku. Jest duża szansa na to, że program, dokonujący skojarzenia elementów graficznych – linii i tekstu, popełni błąd.

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

KNG Dahlta w Tatrach
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama