Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 1997, Nr 7 (26) |


• Skrót referatu wygłoszonego na III łódzkiej konferencji SIT • Zdjęcia lotnicze i zobrazowania satelitarne – stan obecny i perspektywy • GPS plus GLONASS - jako jeden zintegrowany system satelitarny GNSS • Prezes Ludwik Będkowski przedstawia kierunki działalności Krajowego Związku Pracodawców Firm ...

powrót

Zygmunt Szumski

Znów o SIT - uwagi częściowo nieświeże

W teorii informacji operuje się zaczerpniętym z termodynamiki pojęciem entropii, określającej stopień nieuporządkowania sygnału niosącego strumień informacji. Im większy stopień nieuporządkowania, tym większa entropia. Strumień informacji zupełnie chaotyczny, a więc skrajnie nie uporządkowany nazywa się białym szumem. Biały szum nie niesie żadnej informacji.

Co może mieć wspólnego prawo z termodynamiką?

W języku polskim stosuje się trzy, jak niektórzy mniemają różne w treści, określenia: nieporządek, bałagan i jeszcze jedno słowo na „b”, którego w dobrym towarzystwie się nie używa. Ustawiłem je w kolejności, w jakiej potocznie jest rozumiany stopień narastania nieporządku. Jeśli jednak zważyć, że słowo „bałagan” pochodzi z tureckiego i oznacza w tym języku dom publiczny, to równoznaczność dwu ostatnich słów wydaje się oczywista, skąd wynika wniosek, że także i słowo „bałagan” nie powinno być używane w dobrym towarzystwie, a co dopiero w wystąpieniach publicznych. Pozostaje nam słowo „nieporządek”. Niestety nie jest ono wystarczająco mocne, aby użyć go dla określenia stanu obowiązujących nas przepisów prawa. Jeśli Prawo geodezyjne już po korektach wynikłych z powstania GUGiK i likwidacji Ministerstwa Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa nadal w piętnastu miejscach wymienia to ministerstwo jako odpowiedzialne za różne sprawy geodezji, to można mówić o znacznej entropii sygnału. Przepisy prawne są strumieniem informacji, która musi operować zdefiniowanymi pojęciami i być niesprzeczna. Najogólniej rzecz ujmując, informacja ta powinna dać się opisać wedle zasad logiki formalnej. Bardziej szczegółowo można powiedzieć, że na podstawie przepisu prawnego opisującego proces powinno być możliwe napisanie algorytmu postępowania, zaś na podstawie przepisu opisującego organizację – narysowanie schematu działającego systemu.
Obowiązujące przepisy często opisują zarówno organizację, jak i proces, ponadto wiążą się ze sobą, budując gąszcz schematów organizacji i występujących w nich algorytmów postępowania. Jeśli prowadzi to do sprzecznych algorytmów i bezsensownych struktur, tak zanalizowane prawo jest niedobre. Złe prawo na pewno nie powstaje ze złej woli.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS