Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 1996, Nr 12 (19) |


• GPS dla początkujących - część I • Numeryczna mapa miasta Olsztyna • Scalanie pod mieszkanie - zmienione rozporządzenie w sprawie zasad i trybu ustalania granic gruntów przeznaczonych pod budownictwo jednorodzinne • Problem granic gruntowych przy przejściu od ewidencji gruntów do katastru • Remigiusz Piotrowski ...

powrót

Tadeusz Ficek

Nie tak szybko, panowie

Problem granic gruntowych przy przejściu od ewidencji gruntów do katastru

Na konferencji w Kaliszu padały z ust niektórych szacownych geodetów, którzy mają doświadczenie z terenu b. zaboru rosyjskiego, opinie, że ewidencję gruntów w obecnym stanie można w cudzysłowie nazwać katastrem, a nawet ten cudzysłów zastąpić znakiem równości. Myślę, że bierze się to stąd, iż nie mieli oni do czynienia z prawdziwie katastralną dokumentacją zasięgu prawa własności.

Założenie, że nowy kataster będzie rejestrował prawny stan własnościowy nieruchomości, nie sprowadza się wyłącznie do spełnienia uwarunkowań w stosunku do podmiotu, ale również do przedmiotu własności. Prawo własności ujawnione w księdze wieczystej wtedy będzie mogło mieć pełną wiarygodność publiczną, kiedy nie tylko zapisy w dziale II, ale i w dziale I będą nią objęte i będą miały charakter konstytutywny. By jednak mogło tak się stać, dane ujawnione w dziale I muszą spełniać również warunek właściwego określenia zasięgu prawa własności, tj. przede wszystkim udokumentowanych prawnie i technicznie (geodezyjnie) granic własności nieruchomości. W rozważaniach na ten temat przydatne mogą być doświadczenia geodetów na terenie Małopolski, którzy mają do czynienia z katastrem austriackim – źródłowo dokumentującym stan prawny nieruchomości. Toteż podczas gdy problem tworzenia nowego katastru opartego na stanie prawnym na terenie b. zaboru rosyjskiego będzie problemem przejścia od ewidencji gruntów do katastru, to na terenach b. zaboru austriackiego i pruskiego relacja ta będzie następująca: kataster – ewidencja gruntów – kataster. Z terenami b. zaboru pruskiego nie mam doświadczenia. Według informacji kolegów, ewidencja gruntów była tam prowadzona z uwzględnieniem dokumentacji wyjściowej zawartej w byłym katastrze.

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skanowanie szlaku kolejowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS