wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Grudzień 1996, Nr 12 (19) |


• GPS dla początkujących - część I • Numeryczna mapa miasta Olsztyna • Scalanie pod mieszkanie - zmienione rozporządzenie w sprawie zasad i trybu ustalania granic gruntów przeznaczonych pod budownictwo jednorodzinne • Problem granic gruntowych przy przejściu od ewidencji gruntów do katastru • Remigiusz Piotrowski ...

powrót

Tadeusz Ficek

Nie tak szybko, panowie

Problem granic gruntowych przy przejściu od ewidencji gruntów do katastru

Na konferencji w Kaliszu padały z ust niektórych szacownych geodetów, którzy mają doświadczenie z terenu b. zaboru rosyjskiego, opinie, że ewidencję gruntów w obecnym stanie można w cudzysłowie nazwać katastrem, a nawet ten cudzysłów zastąpić znakiem równości. Myślę, że bierze się to stąd, iż nie mieli oni do czynienia z prawdziwie katastralną dokumentacją zasięgu prawa własności.

Założenie, że nowy kataster będzie rejestrował prawny stan własnościowy nieruchomości, nie sprowadza się wyłącznie do spełnienia uwarunkowań w stosunku do podmiotu, ale również do przedmiotu własności. Prawo własności ujawnione w księdze wieczystej wtedy będzie mogło mieć pełną wiarygodność publiczną, kiedy nie tylko zapisy w dziale II, ale i w dziale I będą nią objęte i będą miały charakter konstytutywny. By jednak mogło tak się stać, dane ujawnione w dziale I muszą spełniać również warunek właściwego określenia zasięgu prawa własności, tj. przede wszystkim udokumentowanych prawnie i technicznie (geodezyjnie) granic własności nieruchomości. W rozważaniach na ten temat przydatne mogą być doświadczenia geodetów na terenie Małopolski, którzy mają do czynienia z katastrem austriackim – źródłowo dokumentującym stan prawny nieruchomości. Toteż podczas gdy problem tworzenia nowego katastru opartego na stanie prawnym na terenie b. zaboru rosyjskiego będzie problemem przejścia od ewidencji gruntów do katastru, to na terenach b. zaboru austriackiego i pruskiego relacja ta będzie następująca: kataster – ewidencja gruntów – kataster. Z terenami b. zaboru pruskiego nie mam doświadczenia. Według informacji kolegów, ewidencja gruntów była tam prowadzona z uwzględnieniem dokumentacji wyjściowej zawartej w byłym katastrze.

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS