KORDAB POL
Program KART-K1 K1 i SWING nałożone na systemy CAD
Nazwa Kart-K1 nadana programowi kartograficznemu zgodnemu z instrukcją K1 nie jest nowa, chociaż oznacza program już zupełnie inny niż kiedyś. Poprzednio i teraz jest to program zgodny z instrukcją K1, inna jest jednak ta instrukcja. Poprzednia opisywała tylko grafikę mapy, obecna definiuje mapę jako zbiór obiektów wyposażonych w atrybuty. Ponieważ spośród użytkowników systemów CAD-owskich największą grupę stanowią użytkownicy AutoCAD-a, jako pierwszą wykonano nakładkę na ten system (Kart-K1a).
|
W pierwszym kwartale 1996 r. zakończona zostanie nakładka na MicroStation i PowerDraft (Kart-K1m), zaś po niej, jeśli będzie takie zapotrzebowanie, na inne systemy, w tym być może nakładka na Cad-Core (Kart-K1c). Jednocześnie z nową instrukcją K1 wydano i wprowadzono do użytku instrukcję Standard Wymiany Informacji Geodezyjnej SWING. W tym standardzie przekazywane będą dane do Systemu Informacji o Terenie (SIT). Zalążkami ogniw SIT są Ośrodki Dokumentacji Geodezyjno-Kartograficznej i one pierwsze zaczną go używać, przyjmując efekty prac geodetów i przekazując, a także agregując dane. Program Kart-K1 jest zgodny z instrukcją SWING, tj. przyjmuje dane w tym formacie i eksportuje w tym formacie mapę numeryczną sporządzoną za pomocą programu.
Dawna Kart-K1, w wersjach „a” i „m”, służyła do rysowania za pomocą komputera mapy zgodnej z K1. Nie była to więc mapa numeryczna, tylko mapa klasyczna sporządzana komputerowo, czyli zwykły rysunek złożony z kropek, kresek i liter. Nowa instrukcja K1 wymaga, aby mapa sporządzana komputerowo składała się z obiektów, a nie kropek, kresek i liter. Zwiększa to nakład pracy na jej wykonanie, bo oprócz narysowania trzeba jeszcze utworzyć obiekty. Dlatego na tworzenie mapy programem Kart-K1 składa się rysowanie mapy w oparciu o wprowadzone punkty i tworzenie z rysunku obiektów.
Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu miesięcznika GEODETA
powrót
|