wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2002, Nr 11 (90) |


• Wytyczamy normy • Zrób to sam, czyli korekcja geometryczna wysokorozdzielczych obrazów satelitarnych • Teledetekcja po hindusku – rozmowa z prof. Rameshem P. Singhem z Instytutu Technologii w Kanpur • Gorący kartofel, Prezentacja polskiej geomatyki podczas II Śląskiego Forum GIS • GPS-y dla GIS-owców • ...

powrót

redakcja

Ceny w geodezji

O mapkach do projektu. I nie tylko. W październiku przeprowadziliśmy sondę telefoniczną, w czasie której pytaliśmy w firmach geodezyjnych z różnych rejonów Polski o możliwość wykonania mapy do celów projektowych. Interesowały nas ceny i terminy.

Dane wyjściowe: działka o powierzchni ok. 2 tys. m2, położona w granicach miasta (istnieje więc mapa zasadnicza dla tego rejonu), pomiar uzupełniający będzie potrzebny w niewielkim stopniu (lub w ogóle). W rozmowie graliśmy klienta, który jest zupełnie niezorientowany w „temacie” mapa do projektu, a poza tym ani się nie spieszy, ani nie targuje. Miasta wybieraliśmy na chybił trafił (pomijając te największe) i w każdym dzwoniliśmy z reguły do dwóch-trzech niedużych firm.
Ceny, jak widać obok, takie, że taniej to się już chyba nie da, ale w miarę jednolite. Za to czas wykonania mapy – od kilku dni do 2 miesięcy! Czy ktoś jest w stanie to zrozumieć? Oczywiście cyfrowa wersja takiej mapy nadal jest luksusem. Królują ozalid, ksero, folia i kalka (w zależności od rejonu kraju). Przy okazji poczyniliśmy obserwacje istotne dla obu stron hipotetycznej transakcji.
- Po pierwsze, blisko 10% numerów telefonów firm geodezyjnych z najnowszej „Panoramy Firm” jest wziętych z księżyca lub nieaktualnych.
- Po drugie, 25% pozostałych telefonów nikt nie odbiera przez całe przedpołudnie. Jak więc potencjalny klient ma dotrzeć do firmy?
- Po trzecie, 5% firm odmówiło wykonania mapy w czasie najbliższych 2-3 miesięcy z uwagi na „zawalenie robotami”, co – mimo wszystko – było nam miło usłyszeć.
- Po czwarte, tylko jeden z zapytanych geodetów uprawnionych stwierdził, że nic nie powie przez telefon. I nie powiedział! Pozdrawiamy pana z Nysy.

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS