Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2002, Nr 11 (90) |


• Wytyczamy normy • Zrób to sam, czyli korekcja geometryczna wysokorozdzielczych obrazów satelitarnych • Teledetekcja po hindusku – rozmowa z prof. Rameshem P. Singhem z Instytutu Technologii w Kanpur • Gorący kartofel, Prezentacja polskiej geomatyki podczas II Śląskiego Forum GIS • GPS-y dla GIS-owców • ...

powrót

Zenon Marzec

Uwłaszczenie za odszkodowaniem

Przygotowanie dokumentacji geodezyjnej i tryb postępowania

Nieruchomości gruntowe zajęte pod drogi publiczne powinny być pod względem prawnym traktowane tak samo jak wszystkie inne nieruchomości. Uregulowanie ich stanu prawnego może odbywać się na zasadach ogólnych (kupno-sprzedaż, zasiedzenie), poprzez wywłaszczenie (cel publiczny), a także w trybie szczególnym (ustawa z 13 października 1998 r. – Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną). Zajmijmy się tym ostatnim przypadkiem.

Stan prawny gruntów pod drogami w większości jest nieuregulowany, często niezwykle zagmatwany, a zapisy w ewidencji gruntów bardzo rzadko opierają się na dochodzeniu stanu prawnego, raczej odzwierciedlają faktyczne użytkowanie pasa drogowego w terenie. Tymczasem wydaje się oczywiste, że nieruchomości zajęte pod drogi publiczne powinny być pod względem prawnym traktowane tak samo jak wszystkie inne nieruchomość. Dotyczy to w szczególności:
- prawnego ustalenia granic nieruchomości,
- uregulowania własności gruntu zajętego pod drogi poprzez założenie ksiąg wieczystych,
- właściwego podziału na działki ewidencyjne, prawidłowego obliczenia powierzchni oraz dokonania aktualnych i poprawnych zapisów w ewidencji gruntów.
Uregulowanie stanu prawnego gruntów pod drogami publicznymi może nastąpić w wyniku:
- wykupu gruntów,
- scalenia gruntów rolnych i leśnych,
- podziału nieruchomości i przejęcia (z urzędu lub na wniosek) dróg na rzecz Skarbu Państwa (gminy),
- wybudowania drogi publicznej z udziałem czynu społecznego,
- zasiedzenia,
- wywłaszczenia.

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS