wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2002, Nr 11 (90) |


• Wytyczamy normy • Zrób to sam, czyli korekcja geometryczna wysokorozdzielczych obrazów satelitarnych • Teledetekcja po hindusku – rozmowa z prof. Rameshem P. Singhem z Instytutu Technologii w Kanpur • Gorący kartofel, Prezentacja polskiej geomatyki podczas II Śląskiego Forum GIS • GPS-y dla GIS-owców • ...

powrót

Marek Majewski

Numeryczny Model Terenu w Autodesk Land Desktop

W poprzednim GEODECIE opisane zostały możliwości importu współrzędnych punktów do programu Autodesk Land Desktop 3. Dziś czas na omówienie narzędzi do tworzenia numerycznego modelu terenu przy wykorzystaniu tych punktów. Wprowadzone do projektu i odpowiednio pogrupowane punkty stanowią w programie Land Desktop podstawę do budowy modelu, definiowania linii nieciągłości oraz tworzenia obiektów powierzchniowych, liniowych i punktowych.

Numeryczny model terenu (Digital Terrain Model – DTM) budowany w programie Land Desktop jest powierzchnią utworzoną przez sieć nieregularnych trójkątów, których wierzchołkami są punkty z bazy COGO. Im więcej punktów zawierać będzie model terenu, tym mniejsze trójkąty „opiszą” jego powierzchnię, tym samym jej odwzorowanie będzie bardziej dokładne. Punkty zapisane są w zewnętrznej bazie, nie ma więc obawy, że zbyt duża ich liczba wpłynie na przeciążenie programu. Zwiększenie dokładności wygenerowanego przez Land Desktop modelu terenu osiągnąć można przez uwzględnienie linii nieciągłości, granicy obszaru, warstwic, a nawet plików zawierających numeryczny model wysokościowy (DEM).

Źródła danych
Proces budowy modelu terenu należy rozpocząć od wprowadzenia jego nazwy w eksploratorze modelu, a następnie określenia punktów definiujących kształt terenu. Opisana w poprzednim numerze możliwość grupowania punktów pozwala na oddzielenie tych, które określają rzeźbę terenu, od pozostałych. Model można utworzyć na podstawie zadeklarowanych grup punktów lub bezpośrednio na podstawie pliku ze współrzędnymi pomierzonych punktów. Kolejnym krokiem jest określenie wszystkich niezbędnych linii nieciągłości terenu odpowiadających skarpom, ciekom wodnym, liniom kolejowym itp. Są one bardzo istotne w procesie budowy modelu, ponieważ pozwalają uniknąć błędów i przekłamań związanych z modelowaniem sąsiedztwa tych obiektów.

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS