Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2002, Nr 11 (90) |


• Wytyczamy normy • Zrób to sam, czyli korekcja geometryczna wysokorozdzielczych obrazów satelitarnych • Teledetekcja po hindusku – rozmowa z prof. Rameshem P. Singhem z Instytutu Technologii w Kanpur • Gorący kartofel, Prezentacja polskiej geomatyki podczas II Śląskiego Forum GIS • GPS-y dla GIS-owców • ...

powrót

Mirosław Dębski

ArcGIS 8.3 - topologia w geobazie

Topologia – opisująca przestrzenne relacje między obiektami geograficznymi – ma fundamentalne znaczenie dla jakości danych. W najnowszej wersji oprogramowania ArcGIS 8.3 firma ESRI wprowadza nowy zestaw narzędzi edycyjnych niezbędnych do zbudowania i zarządzania relacjami topologicznymi zdefiniowanymi przez użytkowników w geobazie.

Topologia umożliwia wykonywanie zaawansowanych analiz przestrzennych i odgrywa zasadniczą rolę w zapewnieniu jakości tworzonej bazy danych GIS. Dotychczas była ona cechą modelu danych warstwy informacyjnej ArcInfo. Wprowadzenie w oprogramowaniu ArcGIS nowego modelu danych – geobazy, stworzyło okazję rozszerzenia znaczenia pojęcia topologii, jak również jej wykorzystania do modelowania danych przestrzennych. W wersji 8.3 oprogramowania ArcGIS pojawią się nowe narzędzia zapewniające integralność danych poprzez ocenę obiektów geobazy według określonego zestawu reguł topologicznych. W artykule tym opiszemy pokrótce topologię geobazy, posługując się uproszczonym modelem danych ewidencji gruntów.

Przechowywanie i modelowanie danych
Geobaza jest otwartą strukturą zapisu do przechowywania danych przestrzennych (geometrycznych, opisowych i rastrowych) w systemie zarządzania bazą danych (DBMS). Model geobazy jest następcą fundamentalnego relacyjnego modelu danych, w którym każdy obiekt i jego atrybuty są zapisywane jako wiersz w tabeli. Obiekt reprezentuje cechę lub rzeczywisty obiekt geograficzny emulowany w systemie GIS (np. działkę, budynek, latarnię, rzekę czy klienta firmy). Zbiór podobnych cech (obiektów), jak działki, budynki czy rzeki, zapisany w tabeli DBMS nazywany jest klasą obiektów.

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS