wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2002, Nr 11 (90) |


• Wytyczamy normy • Zrób to sam, czyli korekcja geometryczna wysokorozdzielczych obrazów satelitarnych • Teledetekcja po hindusku – rozmowa z prof. Rameshem P. Singhem z Instytutu Technologii w Kanpur • Gorący kartofel, Prezentacja polskiej geomatyki podczas II Śląskiego Forum GIS • GPS-y dla GIS-owców • ...

powrót

Mirosław Dębski

ArcGIS 8.3 - topologia w geobazie

Topologia – opisująca przestrzenne relacje między obiektami geograficznymi – ma fundamentalne znaczenie dla jakości danych. W najnowszej wersji oprogramowania ArcGIS 8.3 firma ESRI wprowadza nowy zestaw narzędzi edycyjnych niezbędnych do zbudowania i zarządzania relacjami topologicznymi zdefiniowanymi przez użytkowników w geobazie.

Topologia umożliwia wykonywanie zaawansowanych analiz przestrzennych i odgrywa zasadniczą rolę w zapewnieniu jakości tworzonej bazy danych GIS. Dotychczas była ona cechą modelu danych warstwy informacyjnej ArcInfo. Wprowadzenie w oprogramowaniu ArcGIS nowego modelu danych – geobazy, stworzyło okazję rozszerzenia znaczenia pojęcia topologii, jak również jej wykorzystania do modelowania danych przestrzennych. W wersji 8.3 oprogramowania ArcGIS pojawią się nowe narzędzia zapewniające integralność danych poprzez ocenę obiektów geobazy według określonego zestawu reguł topologicznych. W artykule tym opiszemy pokrótce topologię geobazy, posługując się uproszczonym modelem danych ewidencji gruntów.

Przechowywanie i modelowanie danych
Geobaza jest otwartą strukturą zapisu do przechowywania danych przestrzennych (geometrycznych, opisowych i rastrowych) w systemie zarządzania bazą danych (DBMS). Model geobazy jest następcą fundamentalnego relacyjnego modelu danych, w którym każdy obiekt i jego atrybuty są zapisywane jako wiersz w tabeli. Obiekt reprezentuje cechę lub rzeczywisty obiekt geograficzny emulowany w systemie GIS (np. działkę, budynek, latarnię, rzekę czy klienta firmy). Zbiór podobnych cech (obiektów), jak działki, budynki czy rzeki, zapisany w tabeli DBMS nazywany jest klasą obiektów.

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS