Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2002, Nr 11 (90) |


• Wytyczamy normy • Zrób to sam, czyli korekcja geometryczna wysokorozdzielczych obrazów satelitarnych • Teledetekcja po hindusku – rozmowa z prof. Rameshem P. Singhem z Instytutu Technologii w Kanpur • Gorący kartofel, Prezentacja polskiej geomatyki podczas II Śląskiego Forum GIS • GPS-y dla GIS-owców • ...

powrót

Jerzy Gaździcki

Wnioski dla Polski

Rozwój infrastruktur danych przestrzennych. Skąd się bierze potrzeba wprowadzania i stosowania pojęcia „infrastruktura danych przestrzennych” obok pojęcia „system informacyjny”? Otóż system informacyjny w geomatyce kojarzy się z wykonywaniem określonych funkcji pozyskiwania, gromadzenia, analizowania i praktycznego stosowania określonych danych geoprzestrzennych, które odpowiadają potrzebom określonego użytkownika lub ich grupy. Przez infrastrukturę danych przestrzennych rozumie się natomiast całokształt środków służących do racjonalnego gospodarowania danymi przestrzennymi oraz zmierzających do efektywnego korzystania z tych danych w skali kraju, jego części lub w skali międzynarodowej, również globalnej.

Infrastruktura w geomatyce
Geomatyka rozwija się szybko, korzystając z osiągnięć innych dziedzin nauki i techniki, a ostatnio zwłaszcza informatyki i telekomunikacji. Metodyka geomatyki i związany z tą metodyką aparat pojęciowy podlegają zatem zmianom i muszą być ciągle doskonalone, aby sprostać rosnącym wymaganiom społeczeństwa informacyjnego oraz gospodarki opartej na wiedzy. Jeden z kluczowych terminów, jakim jest system informacji przestrzennej, łącznie z jego odmianami znaczeniowymi (system informacji geograficznej oraz system informacji o terenie), przestał być wystarczający. W pierwszej połowie lat 90. pojawił się i obecnie stosowany jest coraz częściej termin infrastruktura danych przestrzennych, występujący również w formach równoznacznych, np. w Polsce stosuje się termin infrastruktura geoinformacyjna.

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS