Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2002, Nr 11 (90) |


• Wytyczamy normy • Zrób to sam, czyli korekcja geometryczna wysokorozdzielczych obrazów satelitarnych • Teledetekcja po hindusku – rozmowa z prof. Rameshem P. Singhem z Instytutu Technologii w Kanpur • Gorący kartofel, Prezentacja polskiej geomatyki podczas II Śląskiego Forum GIS • GPS-y dla GIS-owców • ...

powrót

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Teledetekcja po hindusku

Z profesorem Rameshem P. Singhem z Indyjskiego Instytutu Technologii w Kanpur rozmawia Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Kto zajmuje się w Indiach badaniami naukowymi w zakresie teledetekcji: firmy prywatne czy instytucje państwowe?

Prekursorem indyjskich badań w tej dziedzinie był profesor Vikram Sarabhai, bardzo znany naukowiec, ojciec teledetekcji. To on zainicjował program badań kosmicznych w Indiach, finansowany początkowo przez rząd. Obecnie prawie każdy stan ma swoje rządowe centrum teledetekcji. Indyjski Instytut Technologii w Kanpur, w którym pracuję, jest instytucją rządową. Od niedawna dołączają do nas jednostki prywatne, które starają się stworzyć konsorcjum zajmujące się teledetekcją. Dopiero od 5 lat następuje u nas liberalizacja ekonomiki i od tego czasu w teledetekcji działają firmy prywatne.

Jakiego rodzaju korzyści mają firmy prywatne z prowadzenia tego typu działalności?
Zapotrzebowanie na dane teledetekcyjne w Indiach wyraźnie wzrasta, a ostatnio pojawiło się takowe również ze strony rządu. Władze są zainteresowane skomputeryzowaniem wszelkiej informacji geograficznej i ułatwieniem do niej dostępu. W związku z tym administracja zleca firmom prywatnym prace z tego zakresu.

W jaki sposób wykorzystywane są w Indiach dane teledetekcyjne?
Dotychczas były wykorzystywane w niewielkim stopniu. Proces przekonywania potencjalnych użytkowników, że dane te są wiarygodne i należy ich używać, jest bardzo wolny, jak wszystko w Indiach. Podejmowane są już np. próby monitorowania lasów, ale do pełnego rozkwitu teledetekcji potrzebny jest narodowy program.

A co z indyjskimi satelitami IRS? Skoro nie były one wykorzystywane, to po co je skonstruowano?
Satelity uruchomiono, by zarabiać pieniądze, a dane znacznie częściej wędrowały za granicę niż były stosowane u nas. W Indiach brakuje świadomości potencjału danych teledetekcyjnych. Potrzebne są szkoleniowe centra teledetekcyjne, które pokażą ludziom możliwości tych danych. Poza tym, dane to nie wszystko. Potrzebna jest technologia, która pozwoli je odpowiednio wykorzystywać. Można bowiem wydać dużo pieniędzy na takie działania i niczego nie osiągnąć.

Czy poza IRS Indie mają inne satelity teledetekcyjne?
Na razie mamy tylko IRS-y, których sensory zbierają dane wielospektralne. Służą one do badań oceanów i atmosfery. Wkrótce jednak zostaną wystrzelone kolejne satelity dostarczające danych o lepszej rozdzielczości.

Jakie są główne kierunki prac w Waszym Instytucie?
Jesteśmy jednym z najlepszych instytutów w Indiach, od 1960 współpracujemy z Amerykanami. Nasze główne zajęcie to kształcenie na kierunkach inżynierskich (jak mechanika, elektryczność, informatyka). Prowadzimy też oczywiście badania naukowe. Teledetekcją zajmujemy się w ramach Wydziału Inżynierii Lądowej. Główne kierunki to obróbka obrazu, szukanie zastosowań dla teledetekcji, badania atmosfery, oceanów i lądów.

Ile osób pracuje na wydziale?
32 na wydziale, ale teledetekcją zajmuje się zaledwie piątka z nas.

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS