Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2002, Nr 6 (85) |


• Rok 2001 w dużych firmach geodezyjnych • Róbmy swoje – mówi Wojciech Basta, dyrektor PBDGiK w Krakowie • Bez korekcji ani rusz, czyli dlaczego zdjęcia IRS są w Polsce mało popularne • O ochronie i udostępnianiu baz danych geoprzestrzennych pisze prof. Jerzy Gaździcki • Geoinformacja bez granic – o INSPIRE ...

powrót

Paweł J. Kowalski

Przestrzeń i czas na monitorze, czyli o animacjach kartograficznych

Internet jest jak koło zamachowe, które kilkadziesiąt lat temu wprawione w ruch przez genialnych informatyków i wizjonerów komunikacji cyfrowej, stało się siłą napędową postępu w wielu dziedzinach nauki i techniki. Jest obecnie międzynarodowym forum wymiany informacji, ale jednocześnie poligonem doświadczalnym najnowocześniejszych technik jej kodowania, przesyłania i prezentacji. Znaczny udział w tym wirtualnym laboratorium mają eksperymenty kartograficzne.

Współczesna kartografia dzięki nowoczesnym środkom technicznym wkroczyła w erę wielowymiarowych przedstawień przestrzeni geograficznej. Komputerowe programy graficzne umożliwiają tworzenie coraz doskonalszych modeli obiektów rzeczywistych i ich przeobrażeń. Stąd wśród ilustracji kartograficznych w publikacjach elektronicznych – obok tradycyjnych, tj. płaskich i statycznych – coraz liczniejszą grupę stanowią przestrzenne oraz przestrzenno-czasowe obrazy rzeczywistości. Można je nazwać ogólnie geoprzedstawieniami (lub geoprezentacjami), który to termin obejmuje wszelkie obrazowo-znakowe, wielowymiarowe, statyczne lub dynamiczne, analogowe i numeryczne zobrazowania przestrzeni ziemskiej. O ile trzeci wymiar przestrzeni na mapie nie jest niczym nowym, to aspekt czasowy prezentacji jest dla kartografów prawdziwym wyzwaniem badawczym i aplikacyjnym.

Jak pokazać przestrzeń?
Problem prezentacji głębi przestrzennej na płaszczyźnie jest tak stary jak sama mapa. Dawniej znaki umowne (kopczyki lub kreski) symbolizowały formy terenowe w sposób poglądowy, ale mało dokładny. Obecnie zadowalająco można zaprezentować ukształtowanie powierzchni terenu metodą poziomicową (zapewniającą metryczność) i cieniowaniem (uplastyczniającym obraz). Poza rysunkami płaskimi istnieje duża grupa prezentacji symulujących przestrzeń, w tym: rzuty perspektywiczne, aksonometrie, stereogramy i anaglify (rys. 1).
Zdecydowanie większą efektywnością w zakresie konstruowania i użytkowania charakteryzują się modele cyfrowe, zwane najczęściej numerycznymi modelami powierzchni. Zgromadzone w postaci sformalizowanych struktur zbiory punktów o określonych cechach ilościowych odgrywają rolę dyskretnych odwzorowań zjawisk występujących w sposób ciągły w przestrzeni (rzeźba terenu, temperatura, zanieczyszczenie gleb itp.). Na ich podstawie drogą interpolacji budowane są ciągłe powierzchnie statystyczne, prezentowane w postaci obrazów cieniowanych, perspektyw, a także bardzo efektownych przedstawień dynamicznych, czyli tzw. przelotów (z ang. fly-by lub flythrough). Należy dodać, że ważnym etapem procesu wizualizacji jest tzw. rendering, czyli pokrywanie powierzchni fakturą i kolorami oraz oświetlanie modelu, co nie tylko podnosi walory estetyczne, lecz także zwiększa komunikatywność przekazu.

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS