wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Maj 2002, Nr 5 (84) |


• Nowa obsada stanowisk w GUGiK • Geoida niwelacyjna 2001, czyli technologie satelitarne w zasięgu ręki geodety • Potrzebna erka • Geoinformacyjne programy Komisji Europejskiej • O tym, jak sztuczna inteligencja modeluje NMT, pisze dr Robert Olszewski • Korekcje DGPS z internetu • Rekrutacja na wyższe ...

powrót

redakcja

Kiedy opłata skarbowa

Wyjaśnienia Głównego Geodety Kraju i Ministerstwa Finansów.
Stanowisko wspólne Głównego Geodety Kraju i Ministerstwa Finansów w sprawie stosowania przepisów ustawy z 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (DzU nr 86, poz. 960 ze zm.) przy załatwianiu indywidualnych spraw z zakresu geodezji i kartografii, m.in. udostępniania zasobu geodezyjnego i kartograficznego na podstawie przepisów ustawy z 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (DzU nr 100 z 2000 r. , poz. 1086 ze zm.) oraz przepisów wykonawczych.

Udostępnianie danych z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, w tym także danych z ewidencji gruntów i budynków oraz innych materiałów z zasobów, udzielanie informacji, a także wykonywanie wyrysów i wypisów z operatu ewidencyjnego na podstawie przepisów ustawy Pgik – z wyłączeniem sprzedaży map na podstawie zezwoleń wynikających z art. 18 ustawy – należy do kategorii spraw z zakresu administracji publicznej (nie ma charakteru sprzedaży w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego). Czynności te mają charakter administracyjny ze względu na rodzaj organów prowadzących postępowanie, jak też ze względu na jego przedmiot. Czynności te dokonywane są na wnioski składane w sprawach indywidualnych, wyrażające wolę konkretnego podmiotu w celu spowodowania określonego działania organu administracyjnego. Postępowanie to nie ma charakteru ogólnego postępowania administracyjnego, rozstrzyganego decyzją administracyjną, lecz jest przykładem uproszczonego postępowania administracyjnego. Działanie organów administracyjnych stanowią czynności materialno-techniczne, w wyniku których wydany dokument urzędowo potwierdza fakty lub stan prawny gruntów, budowli i lokali zawarty w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym oraz operacie ewidencyjnym (rodzaj zaświadczenia).

Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o opłacie skarbowej w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej opłacie skarbowej podlegają podania (żądania), załączniki do podań, czynności urzędowe dokonywane na podstawie zgłoszenia lub na wniosek zainteresowanego, zaświadczenia i zezwolenia wydane na wniosek zainteresowanego. Zasada ta ma zastosowanie, jeżeli wymienione przedmioty opłaty skarbowej nie podlegają innym opłatom o charakterze publiczno-prawnym lub nie są od tych opłat zwolnione na podstawie odrębnych przepisów.

Przepisy ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz przepisy wykonawcze nie ustalają innych opłat o charakterze publicznoprawnym od podań i załączników składanych w sprawach indywidualnych z zakresu geodezji i kartografii (oraz nie zwalniają z tych opłat).
Z powyższej regulacji wynika, że podania i załączniki do podań składane w sprawach indywidualnych z zakresu geodezji i kartografii podlegają opłacie skarbowej, jako odrębne przedmioty tej opłaty na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o opłacie skarbowej na zasadach ogólnych, według stawek określonych w części I, ust. 1 i 2 kol. 3 tabeli, stanowiącej załącznik do ustawy, tj. 5 zł od podania i 50 gr od załącznika do podania (jeżeli nie ma zastosowania podmiotowe lub przedmiotowe zwolnienie od tej opłaty na podstawie tej ustawy).

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS