wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Maj 2002, Nr 5 (84) |


• Nowa obsada stanowisk w GUGiK • Geoida niwelacyjna 2001, czyli technologie satelitarne w zasięgu ręki geodety • Potrzebna erka • Geoinformacyjne programy Komisji Europejskiej • O tym, jak sztuczna inteligencja modeluje NMT, pisze dr Robert Olszewski • Korekcje DGPS z internetu • Rekrutacja na wyższe ...

powrót

Jerzy Przywara

Potrzebna erka

IV Konferencja Ośrodków Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej „Co dalej?”, Elbląg, 11-12 kwietnia.
Przysłuchując się dyskusji na temat choroby trawiącej ośrodki dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, nabiera się przekonania, że pacjent jest ciężko chory. Rokowania są kiepskie i konieczna jest natychmiastowa terapia. Powstaje pytanie, czy pacjent ją przeżyje?

Rola kluczowa. Niestety
Państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny odgrywa kluczową rolę w branży geodezyjnej. Właściciel, czyli państwo, doceniając wagę zasobu, nieustannie reorganizuje struktury nim zarządzające, czy to przy okazji kolejnej reformy administracji (1989, 1999), czy też bez większego powodu. Skutek jest taki, że zamiast coraz lepiej, z roku na rok jest z tymi strukturami (czytaj: ośrodkami) coraz gorzej. Kiedyś były one państwowe, tak jak i sam zasób. Pieniądze dawał budżet, a na jego straży stał lokalny (państwowy) opegiek lub WBGiTR, później wojewoda. Kręciło się to marnie, tak jak wszystko wtedy, ale przynajmniej był jaki taki porządek.
Potem (już w latach 90.) zaczęły się pierwsze eksperymenty. Ośrodki dokumentacji zaczęły przybierać najprzeróżniejsze formy organizacyjne: od spółek prawa handlowego i przedsiębiorstwa państwowego przez wszelkiej maści zmutowane parabudżetowe organizmy typu: jednostka organizacyjna, zakład budżetowy, jednostka budżetowa po największy dziwoląg na tym polu, czyli gospodarstwo pomocnicze (czytaj: „komercyjne gospodarstwo budżetowe”). Te i inne nieprzemyślane eksperymenty na żywym organizmie w połączeniu z rozprzężeniem zawodowym, brakiem kontroli ze strony jednostek zwierzchnich, pomieszaniem biznesu z administracją, niedoinwestowaniem i marnymi płacami doprowadziły do tego, że dzisiaj ośrodki są na cenzurowanym.

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS