wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Luty 2002, Nr 2 (81) |


• Zaglądamy do portfela, czyli płace w branży geodezyjnej w roku 2001 • Dwa w jednym – pod rękę ze światem mapy topograficznej i wielkoskalowej • Mierzymy kominy • O tym, dlaczego w stolicy nie powstaje System Informacji o Terenie • Publikowanie map na stronach WWW • Wyprawa BARI 2001

powrót

Mariusz Zygmunt

MK2000

Mapa Kontekstowa – system geodezyjny do MicroStation i GeoOutlook.
Prezentowany system obejmuje m.in. edytor treści mapy zasadniczej, warstwice w autorskiej technologii szkieletowej, ewidencję (sporządzanie dokumentacji), obsługę inwestycji, bardzo szybkie wykonywanie zwymiarowań geodezyjnych, obliczanie objętości, profile, pomiary, dekodowanie pikiet pomiarowych oraz transfer do programów AutoCAD i EWMAPA na poziomie K-1.

Mapa Kontekstowa (MK2000) jest prostym w obsłudze systemem nakładkowym, przystosowującym Micro-Station do tworzenia mapy numerycznej zgodnie z instrukcją K-1 z 1998 r. (możliwość edycji w skali 1:250, 1:500, 1:1000, 1:2000). Jej głównym założeniem jest przygotowanie pełnej linii technologicznej, nie tylko do tworzenia rysunku mapy, ale także wykonywanie typowych zadań geodezyjnych. Uzupełnienie systemu o narzędzia pozwalające na wykorzystanie treści mapy daje wymierne efekty: wzrost wydajności i obniżenie kosztów produkcji.
MK2000 można stosować we wszystkich typowych pracach geodezyjnych, takich jak: tworzenie mapy sytuacyjno-wysokościowej (z warstwicami), wykonywanie projektów podziału i zestawianie pełnych wyników (powierzchnie, obwodnice, użytki), bilansowanie robót ziemnych i wykonywanie profili, przygotowywanie danych do tyczenia (współrzędne) oraz bardzo szybkie wymiarowanie geodezyjne projektu. Nie bez znaczenia jest także wymienność z innymi systemami na poziomie K-1 oraz dekodowanie pikiet (wymóg niektórych ODGiK).

MK2000 ma wiele narzędzi geodezyjnych wspomagających pracę w MicroStation. Wyróżnia się nowatorskim podejściem do systemu zarządzania rysowanymi obiektami. Główna część zawiera tylko dwie sekcje menu – dla części syt.-wys. oraz uzbrojenia terenu. System sam potrafi stworzyć sekcję podręcznego menu, zaspokajając potrzeby osoby edytującej mapę. Podczas edycji każdy element opisywany jest pełnym symbolem. Elementy mapy rysowane są na odpowiednich warstwach, a palety barw pozwalają na natychmiastowe uzyskanie rysunku w kolorze. MK2000 posiada także narzędzia kontekstowe bardzo pomocne podczas edycji mapy. Zawiera w sobie całą bazę opisową, wywoływaną przez wskazanie narysowanego obiektu. Dzięki temu operator nie musi już sięgać do wytycznych geodezyjnych. Narzędzie „kontynuuj przez wskazanie” umożliwia rysowanie bliźniaczego elementu mapy, bez szukania go w systemie menu. Nie ma znaczenia, czy będzie to krawędź skarpy, symbol drzewa czy budynek. Wskazanie powoduje identyfikację elementu.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS