wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Luty 2002, Nr 2 (81) |


• Zaglądamy do portfela, czyli płace w branży geodezyjnej w roku 2001 • Dwa w jednym – pod rękę ze światem mapy topograficznej i wielkoskalowej • Mierzymy kominy • O tym, dlaczego w stolicy nie powstaje System Informacji o Terenie • Publikowanie map na stronach WWW • Wyprawa BARI 2001

powrót

Paweł J. Kowalski

www.mapy

Języki i formaty zapisu danych wykorzystywane do publikacji map w sieci.
Przeciętny użytkownik Internetu nie zdaje sobie sprawy z mnogości kodów i symboli, które jego przeglądarka interpretuje w momencie odczytu dokumentu elektronicznego. Minęły czasy prostych, niewyszukanych stron tekstu zapisanych w języku HTML. Za współczesną barwną, dynamiczną i interaktywną grafiką kryją się przeróżne języki i formaty zapisu danych, np.: DHTML, XHTML, XML, SVG, PDF, SWF. Większość pojawiających się w sieci technologii już jest zatwierdzonym standardem lub aspiruje do tego miana.

W krótkiej historii Internetu pojawiło się bardzo wiele różnych form zapisu informacji, na początku – tekstowej, z czasem – także obrazowej i multimedialnej. Nawet te, które osiągnęły rangę standardu, były wypierane przez nowocześniejsze, zoptymalizowane formaty zapisu. Z drugiej strony wiele jest takich, które tylko dzięki uznaniu użytkowników zdobyły cyfrowy świat.
Większość nowinek internetowych dociera do odbiorców w pakietach instalacyjnych przeglądarek – programów, które z założenia miały być proste w obsłudze i uniwersalne. Jednak kolejne ich wersje są coraz bardziej skomplikowane i wymagają większych zasobów systemowych, a jednocześnie ciągle daleko im do doskonałości. Po pierwsze, nierozwiązany pozostaje problem różnej interpretacji stron przez przeglądarki konkurencyjnych firm: Microsoftu i Netscape’a. Po drugie, jeśli napotkany w sieci dokument wyposażony jest w nietypowe (np. właściwe tylko produktom danej firmy) elementy wizualne lub funkcjonalne, to należy zainstalować dodatkowy program obsługi. Mogą to być tak zwane wtyczki (plug-ins), kontrolki lub inne dodatki programowe, które przeglądarka zazwyczaj automatycznie pobiera z serwera lub użytkownik informowany jest o konieczności ich instalacji. Mimo standaryzacji, udogodnień i automatyzacji obsługi nadal istnieje niejednolitość zasobów sieciowych. W gąszczu standardów znajdują się także te, służące do opisu specjalistycznych prac (np. matematycznych, chemicznych). W zakresie prac kartograficznych największą trudność stanowi zapis informacji geograficznej (położenia i geometrii zjawisk oraz własności graficznych znaków), który przy jednoczesnej prostocie i małej objętości powinien zapewnić odpowiednią szczegółowość i czytelność obrazu mapy. Obraz kartograficzny jest jedną z wielu składowych współczesnego dokumentu internetowego – tekstu, elementów graficznych i dźwiękowych, które tworzą spójną multimedialną, interaktywną, często dynamiczną kompozycję.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS