Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2002, Nr 2 (81) |


• Zaglądamy do portfela, czyli płace w branży geodezyjnej w roku 2001 • Dwa w jednym – pod rękę ze światem mapy topograficznej i wielkoskalowej • Mierzymy kominy • O tym, dlaczego w stolicy nie powstaje System Informacji o Terenie • Publikowanie map na stronach WWW • Wyprawa BARI 2001

powrót

Zbigniew B. Wyrowiński, Antoni Dąbrowiecki

Warszawska niemoc

O tym, dlaczego w stolicy nie powstaje System Informacji o Terenie.
Do dobrego zarządzania dużym miastem niezbędna jest pełna wiedza o jego przestrzeni. Wydawałoby się więc, że każdy decydent powinien być dostępem do niej zainteresowany. W Warszawie nie ma jednak pomysłu, jak zebrać i wykorzystać dane. Próby budowy Systemu Informacji o Terenie, podejmowane od lat przez środowisko geodezyjne, są niestety ignorowane.

Większość decyzji władz miasta opiera się na informacjach przestrzennych. Pozwalaj ą one m.in.: zlokalizować obiekt, zdefiniować zjawisko, przeprowadzić analizę, wybrać właściwe rozwiązanie, gdy pojawia się problem, scharakteryzować konkretny obszar terenu, planować, prognozować i kontrolować. W każdym z tych przypadków informacje przestrzenne potrzebne są do efektywnego zarządzania miastem. Na świecie wiele dużych miast posiada własne systemy łączące w jednej wspólnej bazie danych informacje pochodzące z instytucji branżowych. Na co dzień systemy te służą do obsługi zadań administracji, monitorowania, planowania. W sytuacjach awaryjnych odpowiednie procedury i szybki dostęp do informacji (z systemu) pozwalają zażegnać niebezpieczeństwo lub ograniczyć jego skutki.

Bałagan nieprzypadkowy
Warszawa jest Źle zarządzana – to fakt, z którym mało kto polemizuje. Składa się na to wiele przyczyn. Są to zarówno zaszłości (począwszy od dekretu B. Bieruta z 1945 r.), jak i współczesne błędy i zaniechania, z wadliwą strukturą samorządu warszawskiego na czele. W efekcie np. urbanista nie ma pełnej wiedzy o stanie prawnym nieruchomości, o możliwości wykorzystania istniejącej sieci urządzeń podziemnych czy koncepcji rozwoju inwestycji miejskich. Jego plan jest ułomny, ale powstać musi, bo miasto musi żyć, gmina – wydawać warunki zabudowy i zagospodarowania terenu, a sam urbanista – przygotować odpowiedni dokument. W sferze planowania kółko się zamyka, powodując chaos przestrzenny i wymierne straty finansowe dla miasta – a to przykład pierwszy z brzegu. Wielu geodetów, urbanistów, inżynierów z instytucji branżowych w pełni zdaje sobie z tego sprawę. Nie widać jednak żadnych zorganizowanych działań dla poprawy tej sytuacji. W rezultacie każda gmina i branża prowadzi w stolicy własną politykę w zakresie pozyskiwania danych przestrzennych.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skanowanie szlaku kolejowego
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama