wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Luty 2002, Nr 2 (81) |


• Zaglądamy do portfela, czyli płace w branży geodezyjnej w roku 2001 • Dwa w jednym – pod rękę ze światem mapy topograficznej i wielkoskalowej • Mierzymy kominy • O tym, dlaczego w stolicy nie powstaje System Informacji o Terenie • Publikowanie map na stronach WWW • Wyprawa BARI 2001

powrót

Zbigniew B. Wyrowiński, Antoni Dąbrowiecki

Warszawska niemoc

O tym, dlaczego w stolicy nie powstaje System Informacji o Terenie.
Do dobrego zarządzania dużym miastem niezbędna jest pełna wiedza o jego przestrzeni. Wydawałoby się więc, że każdy decydent powinien być dostępem do niej zainteresowany. W Warszawie nie ma jednak pomysłu, jak zebrać i wykorzystać dane. Próby budowy Systemu Informacji o Terenie, podejmowane od lat przez środowisko geodezyjne, są niestety ignorowane.

Większość decyzji władz miasta opiera się na informacjach przestrzennych. Pozwalaj ą one m.in.: zlokalizować obiekt, zdefiniować zjawisko, przeprowadzić analizę, wybrać właściwe rozwiązanie, gdy pojawia się problem, scharakteryzować konkretny obszar terenu, planować, prognozować i kontrolować. W każdym z tych przypadków informacje przestrzenne potrzebne są do efektywnego zarządzania miastem. Na świecie wiele dużych miast posiada własne systemy łączące w jednej wspólnej bazie danych informacje pochodzące z instytucji branżowych. Na co dzień systemy te służą do obsługi zadań administracji, monitorowania, planowania. W sytuacjach awaryjnych odpowiednie procedury i szybki dostęp do informacji (z systemu) pozwalają zażegnać niebezpieczeństwo lub ograniczyć jego skutki.

Bałagan nieprzypadkowy
Warszawa jest Źle zarządzana – to fakt, z którym mało kto polemizuje. Składa się na to wiele przyczyn. Są to zarówno zaszłości (począwszy od dekretu B. Bieruta z 1945 r.), jak i współczesne błędy i zaniechania, z wadliwą strukturą samorządu warszawskiego na czele. W efekcie np. urbanista nie ma pełnej wiedzy o stanie prawnym nieruchomości, o możliwości wykorzystania istniejącej sieci urządzeń podziemnych czy koncepcji rozwoju inwestycji miejskich. Jego plan jest ułomny, ale powstać musi, bo miasto musi żyć, gmina – wydawać warunki zabudowy i zagospodarowania terenu, a sam urbanista – przygotować odpowiedni dokument. W sferze planowania kółko się zamyka, powodując chaos przestrzenny i wymierne straty finansowe dla miasta – a to przykład pierwszy z brzegu. Wielu geodetów, urbanistów, inżynierów z instytucji branżowych w pełni zdaje sobie z tego sprawę. Nie widać jednak żadnych zorganizowanych działań dla poprawy tej sytuacji. W rezultacie każda gmina i branża prowadzi w stolicy własną politykę w zakresie pozyskiwania danych przestrzennych.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS