Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2002, Nr 2 (81) |


• Zaglądamy do portfela, czyli płace w branży geodezyjnej w roku 2001 • Dwa w jednym – pod rękę ze światem mapy topograficznej i wielkoskalowej • Mierzymy kominy • O tym, dlaczego w stolicy nie powstaje System Informacji o Terenie • Publikowanie map na stronach WWW • Wyprawa BARI 2001

powrót

Stefan Zaremba

Mierzymy kominy

Pomiary geodezyjne w diagnostyce kominów stalowych. Kominy stalowe jako budowle przemysłowe eksploatowane w trudnych warunkach wymagają szczególnie starannego wykonania oraz prawidłowego użytkowania. Konieczne są okresowe przeglądy i badania ich stanu technicznego, podczas których wymagane są specjalistyczne pomiary geodezyjne.

Procesowi wznoszenia i eksploatacji budowli towarzyszy stosunkowo duża liczba geodezyjnych pomiarów wielkości geometrycznych jej poszczególnych elementów. Istotą tych pomiarów jest ustalenie wymiarów, kształtu i wzajemnego położenia w przestrzeni wybranych elementów konstrukcyjnych. Pomiary wykonywane w czasie wznoszenia obiektu
mają na celu zagwarantowanie wykonania go zgodnie z projektem. Celem okresowych pomiarów inwentaryzacyjnych jest określenie aktualnego kształtu poszczególnych elementów budowli, ponieważ od położenia w przestrzeni tych elementów w wielu przypadkach zależy bezpieczna eksploatacja obiektu. Przykładem może być pomiar pionowości kominów przemysłowych [2], gdzie odchylenia od pionu poszczególnych segmentów komina pozwalają obliczyć wartości maksymalne całkowitego momentu wywracającego komin. Umożliwia to specjalistom określenie poziomu zagrożenia ewentualną katastrofą budowlaną.

Prawo budowlane
Ustawa Prawo budowlane [6] nakłada na użytkownika obowiązek okresowych kontroli stanu technicznego budowli. Przewidziano tam kontrole pionowości budowli (kominy, maszty itp.) w okresach rocznych. Natomiast okresowe pomiary przemieszczeń i odkształceń obiektów i podłoża w okresach pięcioletnich. W rozporządzeniu [7] do tej ustawy w rozdziale „Pomiary przemieszczeń i odkształceń” §14 i 18 zapisano:
- W celu zapewnienia bezpieczeństwa budowy obiektu budowlanego oraz bezpieczeństwa jego utrzymywania wykonuje się czynności geodezyjne związane z geodezyjnym wyznaczaniem przemieszczeń obiektu i jego podłoża oraz pomiary odkształceń obiektu;
- Po zakończeniu prac budowlanych, a przed oddaniem obiektu do użytkowania należy wykonać pomiar stanu wyjściowego obiektów wymagających w trakcie użytkowania okresowego badania przemieszczeń i odkształceń;
- Okresowe pomiary geodezyjne przemieszczeń i odkształceń wykonuje się, jeżeli pomiary takie przewiduje projekt budowlany lub na wniosek zainteresowanego podmiotu.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS