wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Luty 2002, Nr 2 (81) |


• Zaglądamy do portfela, czyli płace w branży geodezyjnej w roku 2001 • Dwa w jednym – pod rękę ze światem mapy topograficznej i wielkoskalowej • Mierzymy kominy • O tym, dlaczego w stolicy nie powstaje System Informacji o Terenie • Publikowanie map na stronach WWW • Wyprawa BARI 2001

powrót

Stefan Zaremba

Mierzymy kominy

Pomiary geodezyjne w diagnostyce kominów stalowych. Kominy stalowe jako budowle przemysłowe eksploatowane w trudnych warunkach wymagają szczególnie starannego wykonania oraz prawidłowego użytkowania. Konieczne są okresowe przeglądy i badania ich stanu technicznego, podczas których wymagane są specjalistyczne pomiary geodezyjne.

Procesowi wznoszenia i eksploatacji budowli towarzyszy stosunkowo duża liczba geodezyjnych pomiarów wielkości geometrycznych jej poszczególnych elementów. Istotą tych pomiarów jest ustalenie wymiarów, kształtu i wzajemnego położenia w przestrzeni wybranych elementów konstrukcyjnych. Pomiary wykonywane w czasie wznoszenia obiektu
mają na celu zagwarantowanie wykonania go zgodnie z projektem. Celem okresowych pomiarów inwentaryzacyjnych jest określenie aktualnego kształtu poszczególnych elementów budowli, ponieważ od położenia w przestrzeni tych elementów w wielu przypadkach zależy bezpieczna eksploatacja obiektu. Przykładem może być pomiar pionowości kominów przemysłowych [2], gdzie odchylenia od pionu poszczególnych segmentów komina pozwalają obliczyć wartości maksymalne całkowitego momentu wywracającego komin. Umożliwia to specjalistom określenie poziomu zagrożenia ewentualną katastrofą budowlaną.

Prawo budowlane
Ustawa Prawo budowlane [6] nakłada na użytkownika obowiązek okresowych kontroli stanu technicznego budowli. Przewidziano tam kontrole pionowości budowli (kominy, maszty itp.) w okresach rocznych. Natomiast okresowe pomiary przemieszczeń i odkształceń obiektów i podłoża w okresach pięcioletnich. W rozporządzeniu [7] do tej ustawy w rozdziale „Pomiary przemieszczeń i odkształceń” §14 i 18 zapisano:
- W celu zapewnienia bezpieczeństwa budowy obiektu budowlanego oraz bezpieczeństwa jego utrzymywania wykonuje się czynności geodezyjne związane z geodezyjnym wyznaczaniem przemieszczeń obiektu i jego podłoża oraz pomiary odkształceń obiektu;
- Po zakończeniu prac budowlanych, a przed oddaniem obiektu do użytkowania należy wykonać pomiar stanu wyjściowego obiektów wymagających w trakcie użytkowania okresowego badania przemieszczeń i odkształceń;
- Okresowe pomiary geodezyjne przemieszczeń i odkształceń wykonuje się, jeżeli pomiary takie przewiduje projekt budowlany lub na wniosek zainteresowanego podmiotu.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS