Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2002, Nr 2 (81) |


• Zaglądamy do portfela, czyli płace w branży geodezyjnej w roku 2001 • Dwa w jednym – pod rękę ze światem mapy topograficznej i wielkoskalowej • Mierzymy kominy • O tym, dlaczego w stolicy nie powstaje System Informacji o Terenie • Publikowanie map na stronach WWW • Wyprawa BARI 2001

powrót

Aleksander Danielski

Dwa w jednym czyli pod rękę ze światem mapy topograficznej i wielkoskalowej

Hasło „Topograficzna Baza Danych”, które od pewnego czasu pojawia się na łamach GEODETY, wywołuje dreszczyk emocji. Powstaje baza danych, z której – po naciśnięciu jednego magicznego klawisza – na ekranie komputera wyłoni się mapa topograficzna w pełnej krasie, niosąc jednocześnie wszystkie informacyjne dary wynikające z zawartości bazy.

NMW a NMT
Wystarczy kilka faktów, aby zburzyć przekonanie niektórych osób, że numeryczna mapa topograficzna (NMT) jest prostym przedłużeniem logiki numerycznej mapy wielkoskalowej (NMW). Chciałbym przy tym zastrzec, iż mówiąc o NMT, nie mam na myśli dotychczasowych protez cyfrowych, zwanych potocznie numerycznymi mapami topograficznymi, czyli po prostu rysunków CAD-owskich, powstałych w ogromnej większości z digitalizacji dotychczasowej mapy papierowej. Są takie systemy, które z tekstowej bazy danych potrafią generować zarówno rysunek mapy, jak i pełny zasób informacyjny. I tam właśnie zrealizowany został ideał pozyskiwania NMW z matematycznego modelu informacji przestrzennej zapisanej wyłącznie tekstowo. Na czym w takim razie polega trudność rozwinięcia tej idei dalej na obszar mapy topograficznej?
Wystarczy ekstrapolować gotową już technologię na nową symbolikę i skale mapy topograficznej, a sprawa wydaje się załatwiona. O święta naiwności!
Świat mapy topograficznej jest zupełnie inny niż świat mapy wielkoskalowej. Mapa topograficzna nie jest mapą wielkoskalową w mniejszej skali, tylko odmienną jakością. Mapa wielkoskalowa to precyzyjnie przeniesiona do bazy danych (i czasami na papier) rzeczywista geometria (a w konsekwencji także grafika prezentacyjna) obiektów. Są tam prawdziwe współrzędne, odległości, powierzchnie. Ciągłe przestrzenie obszaru mapy są dokładnie wypełnione działkami, klasoużytkami i całym mnóstwem szczegółów tylko po to, aby zaoferować użytkownikowi gotowy wyrób do dalszego manipulowania tą rzeczywistością.
Mapa topograficzna przeznaczona jest przede wszystkim dla wojska. Wprawdzie w czasach pokoju wykorzystywana jest do celów cywilnych, ale to tylko kamuflaż. Charakter podkładu do układanki kolejnych batalii i do unicestwiania osiągnięć cywilizacyjnych jest zawsze aż nadto widoczny. Bo czymże są: głębokości rowów, rzek i zbiorników wodnych; długości i wysokości prześwitów mostów; szerokości dróg i ich nawierzchnie; średnia wysokość drzew; liczba ludności w miastach itd., jak nie kolejnymi celami do sforsowania przez wojskowych chwatów? Lecz jeśli przy okazji mogą z mapy topograficznej korzystać zwykli śmiertelnicy, to warto się nią zajmować.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS