Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2012, Nr 6 (205) |


• Geometria piłki • Klamka zapadła – o standardach technicznych pisze dr Ryszard Pażus • Warto coś robić – mówi prezes Intergraph Polska Robert Widz • Czekając na nowego GGK • Pracodawcy geodezyjni szukają sposobu na kryzys • Zestawienie aplikacji do obróbki chmury punktów • Zagubiona autostrada, ...

powrót

Jerzy Królikowski

Z czym do chmury?

Zestawienie aplikacji do obróbki danych ze skanerów laserowych, cz. I

Tak jak nie trzeba mieć samolotu, żeby pracować na zdjęciach lotniczych, tak posiadanie drogiego wciąż skanera laserowego nie jest konieczne, by korzystać z zalet chmury punktów.

Po ponad roku od podpisania umów na skanowanie laserowe kraju do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego wreszcie wpłynęły pierwsze opracowania z tego projektu. Są to nie tylko numeryczne modele terenu, które można zobaczyć w niemal dowolnej aplikacji GIS-owej, ale i surowe chmury punktów posegregowane na kilka kategorii: grunt, budynki, wegetacja niska, średnia i wysoka czy obszary pod wodami. Tego drugiego typu danych nie otworzymy już jednak tak łatwo, a nawet jeśli się uda, to ich edycja będzie orką na ugorze. Chyba że zakupimy specjalne oprogramowanie, które poradzi sobie z wyświetlaniem i przetwarzaniem milionów lub nawet miliardów punktów w trzech wymiarach. Zapytaliśmy polskich dystrybutorów, jakie produkty proponują do tego celu. Okazało się, że ich oferta jest na tyle bogata, że zestawienie trzeba było podzielić na dwie części. Tylko jak wybrać najlepszy produkt?

Aplikacje do obróbki chmur punktów można podzielić na trzy zasadnicze typy. Pierwsza grupa to nakładki na popularne programy CAD i GIS. Do drugiej zaliczymy aplikacje skrojone pod konkretne marki lub modele skanerów. Ostatni typ to samodzielne programy do przetwarzania chmur z większości modeli LiDAR-ów. O produktach z pierwszej grupy powinni pomyśleć użytkownicy rozbudowanych pakietów CAD i GIS. Nakładka jest bowiem znacznie tańszą inwestycją niż nowy pakiet. Drugi typ oprogramowania jest korzystnym rozwiązaniem dla posiadaczy skanerów konkretnej marki, choć dystrybutorzy podkreślają, że sprzedają je także niezależnie od sprzętu, a tego typu software powinien poradzić sobie z instrumentami innych producentów. Trzecia grupa przeznaczona jest natomiast dla specjalistów z konkretnych branż lub dla użytkowników, którym zależy na jak największej uniwersalności oprogramowania...

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS