wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Styczeń 2012, Nr 1 (200) |


• Geodezyjne porządki w Krakowie (artykuł recenzowany, cz. I) • Plusy i minusy 2011 dla wydarzeń w branży geodezyjnej i pokrewnych • Szkody w geodezji • O geodezji na antypodach mówi dr Tadeusz Jasiński • Czas na geoportale 3D • Kilka uwag do rozporządzenia ws. standardów technicznych • Atlas świata A.H. Jaillota ...

powrót

Jerzy Przywara, Barbara Stefańska

Dwaj nestorzy

Rocznik 1931 wyjątkowo obrodził w talenty. Po jubileuszach 80-lecia profesorów Gaździckiego, Śledzińskiego i Adamczewskiego przyszła pora na kolejną utytułowaną dwójkę: profesorów Adama Linsenbartha i Andrzeja Makowskiego.

Fotogrametra
W siedzibie Instytutu Geodezji i Kartografii w Warszawie odbyła się 30 listopada uroczystość z okazji jubileuszu prof. Adama Linsenbartha – długoletniego szefa tej placówki. Sylwetkę zawodową i drogę naukową jubilata przedstawił prof. Bogdan Ney (PAN), akcentując m.in. jego dokonania krajowe i zagraniczne, w szczególnoś­ci w czasie, gdy kierował Instytutem Geodezji i Kartografii. Dr Marek Baranowski, obecny dyrektor IGiK, powiedział, że bardzo wysoko oceniany jest udział profesora w działalności instytutu. Podkreślił jego wkład w stworzenie koncepcji krajowego systemu informacji przestrzennej i zasługi w pracach nad założeniami do dyrektywy INSPIRE. – Dzięki swym dokonaniom cieszy się pan zasłużonym szacunkiem zarówno w kraju, jak i za granicą – powiedział na zakończenie...


Kartograf
Z kolei 16 grudnia w Sali Senatu Politechniki Warszawskiej liczne grono naukowców, kartografów, przyjaciół uczciło jubileusz profesora Andrzeja Makowskiego. Uroczystość poprowadził dziekan Wydziału Geodezji i Kartografii PW prof. Witold Prószyński. Prorektor Politechniki ds. studiów prof. Franciszek Krok podziękował jubilatowi za wieloletnią pracę, a dr hab. Paweł Pędzich z Zakładu Kartografii zaprezentował życiorys i osiągnięcia naukowe jubilata.
Główny geodeta kraju Jolanta Orlińska przesłała życzenia, podkreślając liczne zasługi profesora. Z kolei dr Joanna Bac-Bronowicz, przewodnicząca Stowarzyszenia Kartografów Polskich, podziękowała „za naukę miłości do kartografii” i podarowała mu zestaw akwareli, gdyż malarstwo to jego druga pasja, a także kierunek studiów. Ten wątek przewijał się wiele razy w czasie jubileuszu. Jak podkreślał prof. Prószyński, dzięki temu prof. Makowski ma również estetyczne spojrzenie na mapę...

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS