Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2012, Nr 1 (200) |


• Geodezyjne porządki w Krakowie (artykuł recenzowany, cz. I) • Plusy i minusy 2011 dla wydarzeń w branży geodezyjnej i pokrewnych • Szkody w geodezji • O geodezji na antypodach mówi dr Tadeusz Jasiński • Czas na geoportale 3D • Kilka uwag do rozporządzenia ws. standardów technicznych • Atlas świata A.H. Jaillota ...

powrót

Jerzy Przywara, Barbara Stefańska

Dwaj nestorzy

Rocznik 1931 wyjątkowo obrodził w talenty. Po jubileuszach 80-lecia profesorów Gaździckiego, Śledzińskiego i Adamczewskiego przyszła pora na kolejną utytułowaną dwójkę: profesorów Adama Linsenbartha i Andrzeja Makowskiego.

Fotogrametra
W siedzibie Instytutu Geodezji i Kartografii w Warszawie odbyła się 30 listopada uroczystość z okazji jubileuszu prof. Adama Linsenbartha – długoletniego szefa tej placówki. Sylwetkę zawodową i drogę naukową jubilata przedstawił prof. Bogdan Ney (PAN), akcentując m.in. jego dokonania krajowe i zagraniczne, w szczególnoś­ci w czasie, gdy kierował Instytutem Geodezji i Kartografii. Dr Marek Baranowski, obecny dyrektor IGiK, powiedział, że bardzo wysoko oceniany jest udział profesora w działalności instytutu. Podkreślił jego wkład w stworzenie koncepcji krajowego systemu informacji przestrzennej i zasługi w pracach nad założeniami do dyrektywy INSPIRE. – Dzięki swym dokonaniom cieszy się pan zasłużonym szacunkiem zarówno w kraju, jak i za granicą – powiedział na zakończenie...


Kartograf
Z kolei 16 grudnia w Sali Senatu Politechniki Warszawskiej liczne grono naukowców, kartografów, przyjaciół uczciło jubileusz profesora Andrzeja Makowskiego. Uroczystość poprowadził dziekan Wydziału Geodezji i Kartografii PW prof. Witold Prószyński. Prorektor Politechniki ds. studiów prof. Franciszek Krok podziękował jubilatowi za wieloletnią pracę, a dr hab. Paweł Pędzich z Zakładu Kartografii zaprezentował życiorys i osiągnięcia naukowe jubilata.
Główny geodeta kraju Jolanta Orlińska przesłała życzenia, podkreślając liczne zasługi profesora. Z kolei dr Joanna Bac-Bronowicz, przewodnicząca Stowarzyszenia Kartografów Polskich, podziękowała „za naukę miłości do kartografii” i podarowała mu zestaw akwareli, gdyż malarstwo to jego druga pasja, a także kierunek studiów. Ten wątek przewijał się wiele razy w czasie jubileuszu. Jak podkreślał prof. Prószyński, dzięki temu prof. Makowski ma również estetyczne spojrzenie na mapę...

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS