Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2011, Nr 11 (198) |


• GUGiK Amigo Societas – MSWiA kontroluje nadawanie uprawnień zawodowych • Test odbiornika GPS L1 • Rozmowa o budowie GIS z dr. Marcinem Guzikiem z TPN • Narodowy Instytut Dziedzictwa wdraża INSPIRE • 60 lat Wojskowego Centrum Geograficznego • GIS z klocków: oprogramowanie open source w budowie SIP • ...

powrót

Janusz Rozwałka

Zaczęło się od ortofotomapy

60 lat Wojskowego Centrum Geograficznego

„Mapa jest daleko skuteczniejszą bronią w rękach oficera niż jego pałasz i nawet rewolwer” – mawiał marszałek Józef Piłsudski. Trzeba mu przyznać rację, bo aktualna mapa – zarówno tamta papierowa, jak i obecna cyfrowa – zawsze była, jest i z pewnością pozostanie jednym z najważniejszych czynników wspomagających proces dowodzenia i prowadzenia działań bojowych.

Jubileusz 60-lecia Wojskowego Cent­rum Geograficznego jest doskonałą okazją do przedstawienia tej jednostki i sposobu, w jaki przyczynia się ona do zabezpieczenia topograficznego Sił Zbrojnych RP. Na przestrzeni tak długiego czasu działalność Centrum daleko wykraczała poza środowisko wojskowe, a opracowywane w nim wydawnictwa niejednokrotnie wykorzystywane były w pracy geodetów i kartografów cywilnych. Również w środowisku geografów wojskowych innych państw NATO Wojskowe Centrum Geograficzne cieszy się opinią instytucji innowacyjnej i nowoczesnej.
Święto WCG, zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej, obchodzone jest 15 listopada. Data ta upamiętnia utworzenie 15 listopada 1951 roku Samodzielnego Oddziału Fotogrametrycznego, który w wyniku restrukturyzacji w 1988 r. został przekształcony w Wojskowy Ośrodek Geodezji i Teledetekcji. W skład WOGiT weszło też rozformowane Wojskowe Obserwatorium Astronomiczno-Grawimetryczne. Podczas kolejnej restrukturyzacji w 2003 r. do WOGiT-u przyłączono Oddział Zabezpieczenia Topograficznego, w wyniku czego powstało Wojskowe Centrum Geograficzne (patrz schemat i ramka), które kultywuje dziedzictwo tych jednostek.

Odbywające się na przestrzeni lat restrukturyzacje, poza zmianami organizacyjnymi, przynosiły nowe zadania. Z jednostki zajmującej się początkowo jedynie fotogrametrią WCG stało się instytucją, która realizuje także zadania z zakresu kartografii, GIS-u oraz zabezpieczenia topograficznego. Było to związane z modernizacją armii, rozwojem technologii, a także zmieniającymi się potrzebami w zakresie zabezpieczenia topograficznego wojsk. W przeszłości jednostka zajmowała się jedynie zaopatrzeniem w produkty analogowe (głównie mapy papierowe). Obecnie zakres ten został wzbogacony o wydawnictwa cyf­rowe, takie jak m.in. mapy wektorowe i rastrowe. Centrum nie tylko je wytwarza, ale jest też jedną z instytucji odpowiedzialnych za ich pozyskiwanie i dystrybucję.
Poza produkcją Wojskowe Centrum Geograficzne wykonuje zadania jednostki naukowo-badawczej Służby Topograficznej WP. Właśnie tutaj powstają nowe technologie i projekty dotyczące wytwarzania danych geograficznych. Wyzwania w zakresie zabezpieczenia Polskich Kontyngentów Wojskowych stacjonujących poza granicami Polski (obecnie Afganistan, a wcześniej Irak, Czad, Liban) spowodowały, że koniecznością stało się pozyskiwanie i wymiana materiałów geograficznych z państwami wchodzącymi w skład NATO. Taka polityka zapewnia naszym żołnierzom dostęp do najświeższych danych obejmujących swym zasięgiem te egzotyczne obszary zainteresowania. Centrum odgrywa w tym procesie znaczącą rolę...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS