wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Listopad 2011, Nr 11 (198) |


• GUGiK Amigo Societas – MSWiA kontroluje nadawanie uprawnień zawodowych • Test odbiornika GPS L1 • Rozmowa o budowie GIS z dr. Marcinem Guzikiem z TPN • Narodowy Instytut Dziedzictwa wdraża INSPIRE • 60 lat Wojskowego Centrum Geograficznego • GIS z klocków: oprogramowanie open source w budowie SIP • ...

powrót

Janusz Rozwałka

Zaczęło się od ortofotomapy

60 lat Wojskowego Centrum Geograficznego

„Mapa jest daleko skuteczniejszą bronią w rękach oficera niż jego pałasz i nawet rewolwer” – mawiał marszałek Józef Piłsudski. Trzeba mu przyznać rację, bo aktualna mapa – zarówno tamta papierowa, jak i obecna cyfrowa – zawsze była, jest i z pewnością pozostanie jednym z najważniejszych czynników wspomagających proces dowodzenia i prowadzenia działań bojowych.

Jubileusz 60-lecia Wojskowego Cent­rum Geograficznego jest doskonałą okazją do przedstawienia tej jednostki i sposobu, w jaki przyczynia się ona do zabezpieczenia topograficznego Sił Zbrojnych RP. Na przestrzeni tak długiego czasu działalność Centrum daleko wykraczała poza środowisko wojskowe, a opracowywane w nim wydawnictwa niejednokrotnie wykorzystywane były w pracy geodetów i kartografów cywilnych. Również w środowisku geografów wojskowych innych państw NATO Wojskowe Centrum Geograficzne cieszy się opinią instytucji innowacyjnej i nowoczesnej.
Święto WCG, zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej, obchodzone jest 15 listopada. Data ta upamiętnia utworzenie 15 listopada 1951 roku Samodzielnego Oddziału Fotogrametrycznego, który w wyniku restrukturyzacji w 1988 r. został przekształcony w Wojskowy Ośrodek Geodezji i Teledetekcji. W skład WOGiT weszło też rozformowane Wojskowe Obserwatorium Astronomiczno-Grawimetryczne. Podczas kolejnej restrukturyzacji w 2003 r. do WOGiT-u przyłączono Oddział Zabezpieczenia Topograficznego, w wyniku czego powstało Wojskowe Centrum Geograficzne (patrz schemat i ramka), które kultywuje dziedzictwo tych jednostek.

Odbywające się na przestrzeni lat restrukturyzacje, poza zmianami organizacyjnymi, przynosiły nowe zadania. Z jednostki zajmującej się początkowo jedynie fotogrametrią WCG stało się instytucją, która realizuje także zadania z zakresu kartografii, GIS-u oraz zabezpieczenia topograficznego. Było to związane z modernizacją armii, rozwojem technologii, a także zmieniającymi się potrzebami w zakresie zabezpieczenia topograficznego wojsk. W przeszłości jednostka zajmowała się jedynie zaopatrzeniem w produkty analogowe (głównie mapy papierowe). Obecnie zakres ten został wzbogacony o wydawnictwa cyf­rowe, takie jak m.in. mapy wektorowe i rastrowe. Centrum nie tylko je wytwarza, ale jest też jedną z instytucji odpowiedzialnych za ich pozyskiwanie i dystrybucję.
Poza produkcją Wojskowe Centrum Geograficzne wykonuje zadania jednostki naukowo-badawczej Służby Topograficznej WP. Właśnie tutaj powstają nowe technologie i projekty dotyczące wytwarzania danych geograficznych. Wyzwania w zakresie zabezpieczenia Polskich Kontyngentów Wojskowych stacjonujących poza granicami Polski (obecnie Afganistan, a wcześniej Irak, Czad, Liban) spowodowały, że koniecznością stało się pozyskiwanie i wymiana materiałów geograficznych z państwami wchodzącymi w skład NATO. Taka polityka zapewnia naszym żołnierzom dostęp do najświeższych danych obejmujących swym zasięgiem te egzotyczne obszary zainteresowania. Centrum odgrywa w tym procesie znaczącą rolę...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS