Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2003, Nr 1 (92) |


• Galileo tuż-tuż • W podróż z GPS-em – przegląd ręcznych odbiorników nawigacyjnych • Na razie normy CEN – działalność normalizacyjna w dziedzinie informacji geograficznej, cz. III • Geodezyjny rodzynek – nagroda ministra infrastruktury 2002 • Szybki i dokładny pomiar azymutu Giromatem 2000 • ...

powrót

Jerzy Janusz, Wojciech Janusz, Mieczysław Kołodziejczyk

Bliżej geodety

System terenowej kontroli długości podziału łat niewelacyjnych. Przy oznaczaniu osiadań wysokich obiektów hydrotechnicznych od wielu lat nierozwiązany pozostaje problem zagwarantowania niezmienności skali wyników uzyskiwanych na podstawie okresowych pomiarów kontrolnych sieci niwelacyjnych. Zaburzenia skali mają charakter systematyczny występują również w precyzyjnej niwelacji państwowej na terenach o dużych różnicach wysokości. Jednak ich szkodliwe konsekwencje uwydatniają się w pomiarach osiadań, gdyż uniemożliwiają dokonywanie wiarygodnej interpretacji wyników – niezbędnej do oceny stanu bezpieczeństwa badanego obiektu.

Problem do rozwiązania
Błędy systematyczne skali pionowej powodowane są przede wszystkim przez zmiany długości podziału łat, które powstają pod wpływem czynników zewnętrznych, głównie zmian wilgotności i temperatury korpusów łat [2-4]. Z tego powodu osiadania reperów o różnicy wysokości rzędu 100 m mogą być obarczone błędami systematycznymi
dochodzącymi do 10 mm, tj. o rząd większymi od błędów przypadkowych. Aby przeciwdziałać tak dużym błędom systematycznym, trzeba poddawać łaty okresowym komparacjom i wprowadzać do wyników pomiarów niwelacyjnych poprawki z tego tytułu.
Wieloletnie doświadczenia produkcyjne pokazały jednak, że spełnienie tych zaleceń nie zawsze przynosiło poprawę wyników pomiarów. Sceptyczne opinie naukowców i praktyków na temat efektywności poprawek komparacyjnych powodowały, że zalecenie okresowej komparacji łat używanych do pomiarów osiadań nie było konsekwentnie przestrzegane.
Przez długi okres nie podejmowano wnikliwych badań przyczyn zdarzającej się nieefektywności poprawek komparacyjnych – nie były znane bliższe zależności zmian długości podziału łat od zmian temperatury, wilgotności i czasu oraz mechanicznych właściwości łat (materiału użytego do budowy korpusu, teoretycznej wartości kompensacji wpływu zmian jego długości na długość podziału). Nie było też pełnej świadomości, że korozja i zanieczyszczenie mechanizmu naciągu taśmy inwarowej mogą spowodować przy zmianach długości korpusów łat duże zmiany długości podziału na taśmie. Zjawisko takie wykryto podczas badań [4] i post factum na jednym z obiektów hydrotechnicznych, gdzie duże różnice między wynikami pomiarów jesiennych i wiosennych interpretowano jako rezultat zmian stanu wilgotności i przemarzania podłoża, a nie zmian skali (długości podziałów) łat z drewnianymi korpusami, zachodzących pod wpływem ich „zimowania” w pomieszczeniach zbyt suchych.

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS