Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2003, Nr 1 (92) |


• Galileo tuż-tuż • W podróż z GPS-em – przegląd ręcznych odbiorników nawigacyjnych • Na razie normy CEN – działalność normalizacyjna w dziedzinie informacji geograficznej, cz. III • Geodezyjny rodzynek – nagroda ministra infrastruktury 2002 • Szybki i dokładny pomiar azymutu Giromatem 2000 • ...

powrót

Wojciech Pachelski

Na razie normy CEN

Działalność normalizacyjna w dziedzinie informacji geograficznej, cz. III. Potrzeba przepływu informacji w systemach informacji geograficznej (GIS) wymusza konstruowanie modeli informacyjnych w kategoriach ogólnych, niezależnych od środowisk sprzętowo-programowych. Celowi temu służy metodyka modelowania pojęciowego, która jest przedmiotem normalizacji w skali międzynarodowej, europejskiej i krajowej. Uwarunkowania i potrzeby rynkowe takiej normalizacji zostały pokazane w cz. I tego artykułu (GEODETA 11/2002), a formalizmy UML i EXPRESS stosowane w powstających Polskich Normach – w c z . II (GEODETA 12/2002).

W części III i ostatniej przyjrzymy się działalności krajowej Normalizacyjnej Komisji Problemowej 297 i roli środowiska geodezyjnego w kreowaniu i stymulowaniu rozwoju GIS w Polsce. Tezy artykułu odzwierciedlają oficjalne stanowisko Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii w stosunku do tych koncepcji rozwojowych GIS w Polsce, które oparte są na normalizacji informacji geograficznej.

Zasygnalizowane w cz. I potrzeby rynkowe oraz oczekiwane korzyści spowodowały objęcie od 1993 r. dziedziny informacji geograficznej normalizacją w skali europejskiej w ramach CEN (Comité Européen de Normalisation) oraz w skali międzynarodowej od 1994 r. w ramach ISO (International Standardization Organization). Prace są prowadzone przez Komitety Techniczne: CEN/TC 287 Informacja geograficzna i ISO/TC 211 Informacja geograficzna/Geomatyka. Prace CEN/TC 287 doprowadziły do ustanowienia grupy 8 norm o charakterze wstępnym (tzw. prenorm, podlegających przekształceniu na normy finalne bądź wycofaniu) i 4 raportów. Prace ISO/TC 211 mają doprowadzić w ciągu najbliższych kilku lat do powstania grupy ponad 40 norm, przy czym stopniowo podejmowane są nowe tematy normalizacji w tej dziedzinie. Obie grupy norm będą podlegać uzgodnieniu po zebraniu doświadczeń z ich stosowania, tak by stanowiły spójną metodykę modelowania, opisu, pozyskiwania, prezentowania i udostępniania informacji geograficznej. Polska (reprezentowana przez PKN) jest członkiem stowarzyszonym CEN i ISO. Przyszłe pełne członkostwo w CEN, w tym wprowadzenie do 2002 r. 80% norm europejskich do zbioru Polskich Norm, jest jednym z elementów harmonizacji systemów prawnych Polski i Unii Europejskiej, składających się na warunki uzyskania przez Polskę członkostwa w Unii (Chowańska-Szwoch, 2000).
W odróżnieniu od innych działów normalizacji, w których polega ona na swoistej „kodyfikacji” powszechnie (na ogół)
znanych teorii, metod, technik, terminologii i definicji, w omawianej dziedzinie normy CEN i ISO stanowią przede
wszystkim najbardziej aktualne w wymiarze światowym i najpełniejsze z dotychczasowych kompendium nowej wiedzy przedmiotowej (kodyfikacja ma tu charakter drugorzędny). Stąd adaptacja i upowszechnienie norm w tej dziedzinie, zwłaszcza zaś norm europejskich CEN – konieczne w związku z przewidywanym członkostwem Polski w Unii Europejskiej – jest jednocześnie najbardziej racjonalną drogą rozwoju systemów informacji geograficznej w Polsce.

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS