Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 2003, Nr 4 (95) |


• Jak zapobiegać piractwu: ochrona prawna map numerycznych • Cyfrowo po morzach i oceanach – mapy elektroniczne i GIS w nawigacji morskiej, cz. II • Kompendium infrastruktur danych przestrzennych (The SDI Cookbook), cz. III, pod red. prof. Jerzego Gaździckiego • Gdzie szukać pieniędzy – programy pomocowe Unii ...

powrót

Jerzy Przywara

Pechowiec

Geodeta kontra urząd

Wokół podwarszawskiego Piaseczna leży sporo miejscowości, które ostatnio się cywilizują. Widoczną oznaką tego zjawiska jest budowa kanalizacji – luksusu nieznanego, jak się okazuje, już 20 kilometrów od stolicy. Zanim jednak w ziemi zakopany zostanie pierwszy kawałek rury, potrzebne jest załatwienie góry papierów, pieniądze i projekt. Gdy ten ujrzy światło dzienne, do dzieła mogą dopiero ruszyć budowlańcy i inni. Wśród nich nasi rzemieślnicy.

Są tacy, co nie marzą o geoinformacji, satelitach i bazach obiektowo zorientowanych, ale o tym, żeby złapać prozaiczne zlecenie na ułożenie w linii prostej szeregu betonowych rur, które z uwagi na brzydotę trzeba później zasypać. Wiadomo, że przy większych zleceniach tego rodzaju można nieźle zarobić. Kilkanaście tysięcy złotych za nieskomplikowaną robotę to gra warta świeczki, nawet gdyby wliczyć w to papierową mitręgę, fochy ośrodkowych dam, nieznane wymagania nowego inwestora i chimeryczną pogodę. Z czegoś przecież trzeba żyć. Chyba że ma się pecha i trafia w szpony ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej w Piasecznie, jak na przykład pan B.

Błąd
Cofnijmy się jednak do roku 1998, gdy (co ważne) powstawał projekt i rozpoczynano budowę kanalizacji w miejscowości K. pod wspomnianym Piasecznem. Kanalizacji tej, niestety, nie zbudowano wtedy od razu w całości. Zostało do zrobienia kilkadziesiąt studni i kilkaset metrów trasy, rozrzuconych w różnych punktach K. Do budowy powrócono po trzech latach, a jej obsługą zajął się pan B. Z uwagi na upływ czasu trasę przeprojektowano, w związku z czym B., rozpoczynając swój kawałek roboty, poszedł z uaktualnionym projektem do piaseczyńskiego ZUD. Tam przebieg zmienionych fragmentów trasy zaklepano na tym, w gruncie rzeczy starym, projekcie sieci. Według tego dokumentu zbudowano studnie i położono rury, które B. później artystycznie zainwentaryzował i wniósł na mapy. Problemy pojawiły się już jednak na etapie regulowania należności w ośrodku dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. Według szefa ODGiK w Piasecznie nasz bohater miał zapłacić za uzgodnienia ZUD dotyczące tego projektu – 6039 zł, licząc według stawki obowiązującej dla przyłączy, czyli około trzy razy drożej, niż gdyby chodziło o rozliczenie fragmentu sieci. Z takim wyliczeniem nasz bohater nie chciał się zgodzić. Niestety, nie tylko werbalnie.

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak skanowano największy atlas świata
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama