Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 2003, Nr 4 (95) |


• Jak zapobiegać piractwu: ochrona prawna map numerycznych • Cyfrowo po morzach i oceanach – mapy elektroniczne i GIS w nawigacji morskiej, cz. II • Kompendium infrastruktur danych przestrzennych (The SDI Cookbook), cz. III, pod red. prof. Jerzego Gaździckiego • Gdzie szukać pieniędzy – programy pomocowe Unii ...

powrót

redakcja

Gdzie szukać pieniędzy

Integracja Polski z Unią Europejską oznaczać będzie dla właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) likwidację barier i ograniczeń w stosunkach gospodarczych z innymi członkami Wspólnoty. Wielką szansą na podniesienie konkurencyjności naszych firm są programy pomocowe UE: PHARE, ISPA, SAPARD oraz budżetowe asygnowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Czy firmy geodezyjne mogą z nich korzystać? Do kogo zwrócić się o pomoc? Jakie dokumenty są niezbędne? Jak prawidłowo wypełnić wniosek? Uzyskanie odpowiedzi na te pytania tworzy dla większości przedsiębiorców barierę na drodze do uzyskania pomocy unijnej.

W przeddzień rozszerzenia Unii Europejskiej wielu polskich przedsiębiorców zaplanowało już strategiczne rozwiązania, które pozwolą ich firmom utrzymać się na wolnym rynku europejskim. Zdecydowana większość małych i średnich polskich firm chce iść do Unii, bo widzi w tym dobry interes. Jeśli już czegoś się boją, to głównie morderczej konkurencji z zagranicy oraz swobody przepływu towarów. Jednak z punktu widzenia geodetów nie napływ towarów, lecz usług jest niepokojący.

MSP i ich udział w rynku
Małe i średnie firmy mają bardzo istotne znaczenie w gospodarce wolnorynkowej i stanowią o sile gospodarczej kraju. Potrafią one skutecznie wchodzić w nisze rynkowe i szybko się przystosowywać do potrzeb i wymagań klientów. W Unii Europejskiej MSP stanowią 99,8% firm, ich udział w przychodach ze sprzedaży to 56,2%, zatrudniają ponad 66% zasobów siły roboczej. Badania statystyczne prowadzone przez GUS potwierdzają, iż równie ż w Polsce udział sektora MSP jest znaczny i stale się zwiększa (99,8% firm to MSP, tworzą one 48,2% PKB, pracuje w nich 64% ogółu zatrudnionych). Na kondycję małych i średnich firm (a takimi są przecież firmy geodezyjne) wpływ ma wiele czynników i uwarunkowań:
- wielkość majątku, jakim dysponuje przedsiębiorstwo,
- zdolność do wdrażania postępu technicznego i technologicznego,
- sprawność zarządzania posiadanymi zasobami,
- poziom wiedzy i kreatywność kadry,
- unikalność i jakość oferowanych produktów i usług,
- ogólny poziom rentowności produkcji.
Tworzenie przez państwo warunków rozwoju dla małych i średnich firm powinno być podstawowym celem polityki rządu. Założono, że wobec tych przedsiębiorstw muszą być prowadzone skuteczne działania poprzez stosowanie instrumentów i rozwiązań wspólnych dla ogółu, uzupełnionych instrumentami szczególnymi, adresowanymi wyłącznie do MSP. Ich rozwój w dużej mierze zależy m.in. od wielkości kapitału pochodzącego z zasobów własnych oraz od dostępu do źródeł zewnętrznych, tj. kredytów, leasingów, subwencji itp. W Polsce zdolność tego sektora do finansowania rozwoju jest nadal ograniczona.

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama