Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2003, Nr 7 (98) |


• SPOT 5 – nowy satelita obrazowy na orbicie • O uprawnieniach, egzaminach i naganach – rozmowa z dyrektorem Departamentu Nadzoru, Kontroli i Legislacji GUGiK Adolfem Jankowskim • Geodeci w Unii Europejskiej, cz. III – uznawanie dyplomów i kwalifikacji do wykonywania zawodu geodety i kartografa we Francji i ...

powrót

Zdzisław Kurczyński, Wiesław Wolniewicz

SPOT 5

Nowa jakość obrazowania satelitarnego.
Chyba wrażenie spowodowane coraz to nowymi możliwościami pozyskiwania obrazów satelitarnych o bardzo dużej rozdzielczości sprawiło, że umknęło należytej uwadze zaistnienie najnowszego systemu z serii SPOT. Zasadniczo różni się on od swoich poprzedników i wypełnia lukę w obrazowaniu satelitarnym, plasując się między systemami „metrowymi” (jak Ikonos czy Quick-Bird) i średniorozdzielczymi (jak Landsat).

Satelity SPOT 1-4

Obrazy i produkty pochodne z francuskiego satelitarnego systemu SPOT weszły na stałe do użytku, zyskały znaczną popularność i znalazły zastosowanie w wielu sektorach działalności (rys. 1). SPOT 1 zaczął funkcjonować w 1986 r. Kolejne cztery satelity (SPOT 4 nadal pracuje) krążyły na podobnych orbitach heliosynchronicznych na wysokości 830 km. Każdy z nich wyposażono w dwa identyczne systemy obrazowania Ziemi. Są to skanery elektrooptyczne wysokiej rozdzielczości HRV z linijkami CCD umieszczonymi w płaszczyźnie ogniskowej teleskopów optycznych i zorientowanymi w kierunku prostopadłym do kierunku lotu. Każdy skaner HRV ma 4 linijki CCD:
- jedną złożoną z 6000 elementów do obrazowania panchromatycznego,
- 3 linijki po 3000 elementów każda do obrazowania wielospektralnego w zakresie zielonym, czerwonym i podczerwonym.
Każdy ze skanerów może pracować w trybie panchromatycznym (XP) lub wielospektralnym (XS). Z orbity skaner nadirowo „widzi” i rejestruje pas terenu o szerokości 60 km. Oznacza to, że terenowy wymiar piksela w trybie
panchromatycznym wynosi 10 x 10 m, a w trybie wielospektralnym – 20 x 20 m.
Unikalnym rozwiązaniem skanerów HRV jest ruchome zwierciadło umieszczone pod układem optycznym. Wychyla ono pole widzenia skanera w kierunku poprzecznym do kierunku lotu do ±27° (co 0,6°). Położenie lustra można programować niezależnie dla każdego skanera. Oznacza to, że każdy z obrazowanych pasów można wybrać z pasa terenu o szerokości 950 km, nad którym przelatuje satelita, lub obrazować jeden pas o podwójnej szerokości. Możliwość obrazowania obszaru leżącego „z boku” trajektorii lotu znakomicie zwiększa częstotliwość „rewizyt”.
Ruchome zwierciadło ma jeszcze jedną zaletę: pozwala uzyskać parę obrazów stereoskopowych tego samego obszaru pozyskanych z różnych orbit. Jest to tzw. stereoskopia z sąsiednich orbit. Jeżeli rozpatrywać parę obrazów pozyskanych pod skrajnymi kątami wychylenia zwierciadła, to para taka charakteryzuje się stosunkiem bazowym B/H≈1,0, a to oznacza dobrą wyznaczalność wysokości. Należy jednak zdawać sobie sprawę z ograniczeń możliwości pozyskania stereopary z różnych orbit. Niezbędne jest bowiem bezchmurne niebo w dwóch różnych dniach. Szanse na taką pogodę, szczególnie w warunkach europejskich, są stosunkowo małe. Co więcej, obrazy tworzące stereoparę nie mogą być pozyskane w dużych odstępach czasu, ponieważ zmiany pokrycia terenu, spowodowane głównie zmianami szaty roślinnej, utrudniają stereoskopię, a w skrajnym przypadku ją uniemożliwiają (trudno mówić o stereoskopii obrazów pozyskanych w różnych porach roku).

SPOT 5 na orbicie

Satelita SPOT 5 (rys. 2) – umieszczony na orbicie 4 maja 2002 r. – różni się istotnie od wcześniejszych. Choć orbita została podobna, to ma on znacznie większą masę – 3000 kg (poprzednie 1750 kg). Zasadniczej zmianie uległy systemy obrazowania. SPOT 5 wyposażony jest m.in. w:
- dwa wysokorozdzielcze skanery HRG (ang. high resolution geometric),
- wysokorozdzielczy skaner stereoskopowy HRS (ang. high resolution stereoskop
instrument).

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS