Józef Woźniak, MP, AW
19 listopada ? Światowy Dzień GIS
Politechnika Wrocławska, Politechnika Warszawska, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego
We Wrocławiu Dzień GIS-u – obchodzony na całym świecie z inicjatywy firmy ESRI – został zorganizowany przez studentów koła naukowego GIS przy Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej. Członkami koła są nie tylko studenci specjalności Geoinformatyka PW, ale również studenci Uniwersytetu Wrocławskiego i Akademii Rolniczej. Wyrazem poparcia władz uczelni dla popularyzacji i rozwoju kształcenia w zakresie geoinformatyki był udział rektora prof. Tadeusza Lutego oraz prorektora ds. nauczania prof. Jerzego Świątka, który wygłosił wykład dotyczący rozwoju kształcenia w zakresie informatyki (w tym również geoinformatyki). Obydwaj panowie bardzo wysoko ocenili aktywność studentów i pracowników wydziału w budowie nowego wizerunku uczelni, w którym szczególnie ważną rolę odgrywa integracja i współpraca międzywydziałowa i środowiskowa, z coraz większym udziałem studentów.
Katarzyna Sosnowska z ESRI Polska przedstawiła przybyłym na Politechnikę Warszawską gościom ideę GIS-u, a także zwróciła uwagę na powszechność jego stosowania, popierając to wieloma przykładami. Impreza na PW była nietypowa. A wynikło to z tego, że oprócz Karola Wesołowskiego z firmy Geosystems, prezentującego AutoMapę, nie byli obecni żadni przedstawiciele firm komercyjnych.
Z inicjatywy Studenckiego Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej przy Międzywydziałowym Studium Gospodarki Przestrzennej zorganizowano Dzień GIS-u na SGGW w Warszawie. W ramach imprezy studenci kilku wydziałów SGGW, a także Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego mieli okazję wysłuchania wykładów na temat systemów informacji geograficznej. „GIS jako nauka i narzędzie” to temat otwierającego wystąpienia profesora Heronima Olenderka, który poruszył m.in. kwestię definicji i interdyscyplinarności systemów informacji geograficznej, historii rozwoju SIP w Polsce i GIS na SGGW (wymienił m.in. tematy prac magisterskich i doktorskich z tego zakresu).
Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY
powrót
|