wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Listopad 2006, Nr 11 (138) |


• Afryka z bliska – rozmowa z Adamem Sadłochą, właścicielem firmy GPS Surveys w RPA • Z amerykańskiej perspektywy – rozmowa z Wojciechem Gaweckim z ESRI • Globalna wioska, czyli 12. Międzynarodowe Targi Intergeo w Monachium • INSPIRE: przepisy implementacyjne • Naprawdę aktywna? – do czego nadaje się ...

powrót

Jerzy Przywara

Z amerykańskiej perspektywy

Rozmowa GEODETY z Wojciechem Gaweckim szefem ESRi na Europę, Bliski Wschód i Afrykę

JERZY PRZYWARA: Mapy wyprodukowane w środowisku ESRI można bez trudu rozpoznać. Wydaje się, że sfera ich edycji jest dla ESRI szczególnie ważna?
WOJCIECH GAWECKI: Prezes ESRI Jack Dangermond zawsze przywiązywał duże znaczenie do wysokiej jakości produktu końcowego, jakim najczęściej jest mapa. Stąd w firmie zwraca się uwagę również na wygląd map. Kilka lat temu podjęliśmy decyzję, by w naszym oprogramowaniu rozwinąć segment związany z kartografią. Pozyskaliśmy technologię i ludzi z firm, które specjalizowały się w tej tematyce od strony software’owej i kartograficznej. Obecnie wykorzystujemy ich 20-letnie doświadczenie w trudnej sztuce rysowania map. Specjaliści ci sugerują, doradzają oraz tworzą odpowiednie narzędzia programistyczne. Co więcej, w ślad za nami inni też podnieśli poziom prezentacji.
Ostatnio skupiamy się na możliwości multireprezentacji obiektu, czyli zapisania go w bazie danych w bibliotece inteligentnych symboli. Poszczególne symbole otrzymują postać reprezentatywną dla skali prezentacji. I tak na przykład dwupoziomowe skrzyżowanie dróg będzie rysowane zgodnie z zasadami redakcji odpowiednimi dla danej skali, a system zapamięta także, by według właściwych reguł pokazać jezdnie przebiegające zarówno górą, jak i dołem. Innym przykładem może być przedstawianie obiektu liniowego linią przerywaną. Dostępna jest obecnie funkcja umożliwiająca unikanie przerw w punkcie załamania. Niby drobiazg, ale jakże ułatwiający identyfikację punktów na mapie! Oczywiście każdy z symboli można edytować, zmieniać jego kolorystykę, grubość linii itd., a wszystko zostanie zapamiętane w geobazie. W niej jest przechowywana zarówno warstwa z treścią „rzeczywistą”, jak i warstwy przedstawiające jej graficzną prezentację, odpowiednią dla konkretnej skali.

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS