Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2006, Nr 11 (138) |


• Afryka z bliska – rozmowa z Adamem Sadłochą, właścicielem firmy GPS Surveys w RPA • Z amerykańskiej perspektywy – rozmowa z Wojciechem Gaweckim z ESRI • Globalna wioska, czyli 12. Międzynarodowe Targi Intergeo w Monachium • INSPIRE: przepisy implementacyjne • Naprawdę aktywna? – do czego nadaje się ...

powrót

Jerzy Przywara

Z amerykańskiej perspektywy

Rozmowa GEODETY z Wojciechem Gaweckim szefem ESRi na Europę, Bliski Wschód i Afrykę

JERZY PRZYWARA: Mapy wyprodukowane w środowisku ESRI można bez trudu rozpoznać. Wydaje się, że sfera ich edycji jest dla ESRI szczególnie ważna?
WOJCIECH GAWECKI: Prezes ESRI Jack Dangermond zawsze przywiązywał duże znaczenie do wysokiej jakości produktu końcowego, jakim najczęściej jest mapa. Stąd w firmie zwraca się uwagę również na wygląd map. Kilka lat temu podjęliśmy decyzję, by w naszym oprogramowaniu rozwinąć segment związany z kartografią. Pozyskaliśmy technologię i ludzi z firm, które specjalizowały się w tej tematyce od strony software’owej i kartograficznej. Obecnie wykorzystujemy ich 20-letnie doświadczenie w trudnej sztuce rysowania map. Specjaliści ci sugerują, doradzają oraz tworzą odpowiednie narzędzia programistyczne. Co więcej, w ślad za nami inni też podnieśli poziom prezentacji.
Ostatnio skupiamy się na możliwości multireprezentacji obiektu, czyli zapisania go w bazie danych w bibliotece inteligentnych symboli. Poszczególne symbole otrzymują postać reprezentatywną dla skali prezentacji. I tak na przykład dwupoziomowe skrzyżowanie dróg będzie rysowane zgodnie z zasadami redakcji odpowiednimi dla danej skali, a system zapamięta także, by według właściwych reguł pokazać jezdnie przebiegające zarówno górą, jak i dołem. Innym przykładem może być przedstawianie obiektu liniowego linią przerywaną. Dostępna jest obecnie funkcja umożliwiająca unikanie przerw w punkcie załamania. Niby drobiazg, ale jakże ułatwiający identyfikację punktów na mapie! Oczywiście każdy z symboli można edytować, zmieniać jego kolorystykę, grubość linii itd., a wszystko zostanie zapamiętane w geobazie. W niej jest przechowywana zarówno warstwa z treścią „rzeczywistą”, jak i warstwy przedstawiające jej graficzną prezentację, odpowiednią dla konkretnej skali.

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama