wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Kolorowe wideo z orbity
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001200220032004
2005200620072008200920102011201220132014
20152016201720182019
| Listopad 2006, Nr 11 (138) |


• Afryka z bliska – rozmowa z Adamem Sadłochą, właścicielem firmy GPS Surveys w RPA • Z amerykańskiej perspektywy – rozmowa z Wojciechem Gaweckim z ESRI • Globalna wioska, czyli 12. Międzynarodowe Targi Intergeo w Monachium • INSPIRE: przepisy implementacyjne • Naprawdę aktywna? – do czego nadaje się ...

powrót

Maciej Filipek

Naprawdę aktywna?

Do czego nadaje się „genetycznie zmodyfikowana” śląska ASG-PL

Seria artykułów na łamach GEODETY (12/2005, 1/2006, 2/2006, 3/2006), których tematem była Aktywna Sieć Geodezyjna, nie doczekała się kontynuacji, a postawione tam ważne pytania dotyczące możliwości geodezyjnego wykorzystania ASG-PL – pozostawały dotąd bez odpowiedzi.

Obraz śląskiej ASG-PL wyłaniający się ze wspomnianych artykułów wskazuje na niemal całkowity brak możliwości realizacji zadań, dla których sieć została zbudowana, wynikający jakoby w znacznej mierze z jej „genetycznego zmodyfikowania”. Nie wspomniano przy tym, że dzięki tej zmianie system stacji permanentnych stał się (co prawda tylko testowo) w pełni operacyjny zarówno w pomiarach statycznych, jak i w trybie kinematycznych pomiarów czasu rzeczywistego – RTK.
Do połowy roku pobrałem ponad 3 GB danych ze stacji referencyjnych, zrealizowałem ponad 80 obliczeń w module obliczeniowym ASG oraz pozyskałem blisko 40 MB danych w transmisji GSM/GPRS dla wyznaczeń w trybie RTK. Jako użytkownik systemu ASG-PL o – jak się wydaje – ponadprzeciętnej aktywności mogę stwierdzić, że Aktywna Sieć Geodezyjna ma potencjał do realizacji każdego geodezyjnego zadania, w którym satelitarne pomiary GPS mogą być wykorzystane. I aby obronić powyższe, może nazbyt śmiałe stwierdzenie, ale głównie, by przedstawić rzeczywiste możliwości sieci, opracowałem i wykonałem testy. Testy te – oprócz weryfikacji dostępności i możliwości zastosowania różnych technik pomiarów satelitarnych – pozwoliły na ocenę dokładności i wiarygodności wyznaczenia współrzędnych.

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_articlereklama

Wydanie

rok
słowa kluczowe
rozdzielane przecinkami

reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt