wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Zwycięski projekt studentów AGH
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019
| Maj 2006, Nr 5 (132) |


• NIKil novi, czyli podsumowanie wyników kontroli NIK na temat budowy ZSIN • Interes prawny – postępowanie administracyjne w sprawie wydania danych z katastru nieruchomości, cz. I • W 10 dni dookoła świata, czyli jak Endeavour pozyskał dane do numerycznego modelu Ziemi • Amerykanie nie mają obaw – modernizacja ...

powrót

Dariusz Felcenloben

Interes prawny

Postępowanie administracyjne w sprawie wydania danych z katastru nieruchomości, cz. I

Zgromadzone w zasobie geodezyjnym i kartograficznym dane ewidencyjne udostępniane są osobom zainteresowanym na zasadach i w formie określonej przepisami Prawa geodezyjnego i kartograficznego oraz w aktach wykonawczych do ustawy w trybie administracyjnym uproszczonym, właściwym dla wydawania zaświadczeń.

Udostępniane dane, w formie określonej w § 51.1 rozporządzenia, są na gruncie prawa administracyjnego rodzajem zaświadczenia, jakie właściwy organ wydaje osobie zainteresowanej w celu poświadczenia faktów albo stanu prawnego, wynikających z prowadzonych przez ten organ ewidencji, rejestrów bądź innych danych znajdujących się w jego posiadaniu. Podkreślić należy, że wydawane z zasobu dokumenty (np. wypisy i wyrysy) w rozumieniu przepisów postępowania administracyjnego mają charakter zaświadczenia i nie mogą być traktowane jak decyzje administracyjne o charakterze deklaratoryjnym potwierdzającym określony stan prawny. Zaświadczenie, będąc czynnością faktyczną, jest bowiem niczym innym, jak oświadczeniem o posiadanej wiedzy. Nie tworzy się przy tym ani nie zmienia istniejącego stanu faktycznego lub prawnego uwidocznionego w katastrze nieruchomości, lecz jedynie potwierdza go w określonej dacie. Zaświadczenie nie wywołuje zatem bezpośrednio żadnych skut ków praw nych, lecz może jedynie stanowić dowód w postępowaniu wyjaśniającym jako dokument u rzędow y w rozumieniu art. 76 kpa.

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_articlereklama

Wydanie

rok
słowa kluczowe
rozdzielane przecinkami

reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt