wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Wrzesień 2011, Nr 9 (196) |


• 14 razy BARI, czyli wyprawy studentów geodezji z AGH • Letni wysyp projektów rozporządzeń do prawa geodezyjnego • Cycloramy wchodzą do Polski • Fałszywy nadzór, czyli jak wykończyć geodetę • Projekt VISLA – model ekosystemu Zalewu Wiślanego • Studia podyplomowe z zakresu GIS i wyceny nieruchomości • ...

powrót

Agata Pillich-Kolipińska

W cieniu Bertina

XXV Międzynarodowa Konferencja Kartograficzna, Paryż, 3-8 lipca

Półtora tysiąca uczestników, blisko 500 referentów, a przy tym bogaty program dodatkowych atrakcji – tak w skrócie można podsumować konferencję Międzynarodowej Asocjacji Kartograficznej (MAK), która w tym roku zagościła w paryskim Pałacu Kongresowym.

Ciekawy wykład inauguracyjny na temat map jako narzędzi służących nie tylko do nauczania, ale również podejmowania decyzji politycznych czy obrazowania zjawisk społecznych wygłosił Jean-Christophe Victor z instytucji badawczej Lépac. Na przykładzie mapy powstałej po atakach terrorystycznych z 11 września 2001 r., przedstawiającej „zagrożenie ze strony muzułmanów”, udowadniał między innymi, jak dobór zmiennych graficznych może wpływać na interpretację treści mapy, a co za tym idzie – manipulować oglądem świata.

Prezentacje przedstawiane w ośmiu salach jednocześnie w czasie czterech półtoragodzinnych sesji referatowych dziennie były pogrupowane tematycznie. Obok standardowych bloków odpowiadających zadaniom poszczególnych komisji MAK, odbyła się m.in. specjalna sesja poświęcona zmarłemu w zeszłym roku francuskiemu kartografowi i teoretykowi grafiki prof. Jacques’owi Bertinowi – autorowi wielokrotnie wznawianego podręcznika pt. „Semiotyka grafiki”, opublikowanemu po raz pierwszy w 1967 r. Okolicznościowy wykład w hołdzie jego pamięci wygłosił profesor Sorbony Gilles Palsky, podkreślając znaczenie i ponadczasową aktualność prac Bertina. Na uwagę zasługuje również referat Agaty Ciołkosz-Styk (Uniwersytet Warszawski) nt. wykorzystania bertinowskiej metody przetwarzania graficznego w analizie i klasyfikacji planów europejskich miast w zależności od ich zawartości tematycznej...

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS