Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2011, Nr 9 (196) |


• 14 razy BARI, czyli wyprawy studentów geodezji z AGH • Letni wysyp projektów rozporządzeń do prawa geodezyjnego • Cycloramy wchodzą do Polski • Fałszywy nadzór, czyli jak wykończyć geodetę • Projekt VISLA – model ekosystemu Zalewu Wiślanego • Studia podyplomowe z zakresu GIS i wyceny nieruchomości • ...

powrót

Agata Pillich-Kolipińska

W cieniu Bertina

XXV Międzynarodowa Konferencja Kartograficzna, Paryż, 3-8 lipca

Półtora tysiąca uczestników, blisko 500 referentów, a przy tym bogaty program dodatkowych atrakcji – tak w skrócie można podsumować konferencję Międzynarodowej Asocjacji Kartograficznej (MAK), która w tym roku zagościła w paryskim Pałacu Kongresowym.

Ciekawy wykład inauguracyjny na temat map jako narzędzi służących nie tylko do nauczania, ale również podejmowania decyzji politycznych czy obrazowania zjawisk społecznych wygłosił Jean-Christophe Victor z instytucji badawczej Lépac. Na przykładzie mapy powstałej po atakach terrorystycznych z 11 września 2001 r., przedstawiającej „zagrożenie ze strony muzułmanów”, udowadniał między innymi, jak dobór zmiennych graficznych może wpływać na interpretację treści mapy, a co za tym idzie – manipulować oglądem świata.

Prezentacje przedstawiane w ośmiu salach jednocześnie w czasie czterech półtoragodzinnych sesji referatowych dziennie były pogrupowane tematycznie. Obok standardowych bloków odpowiadających zadaniom poszczególnych komisji MAK, odbyła się m.in. specjalna sesja poświęcona zmarłemu w zeszłym roku francuskiemu kartografowi i teoretykowi grafiki prof. Jacques’owi Bertinowi – autorowi wielokrotnie wznawianego podręcznika pt. „Semiotyka grafiki”, opublikowanemu po raz pierwszy w 1967 r. Okolicznościowy wykład w hołdzie jego pamięci wygłosił profesor Sorbony Gilles Palsky, podkreślając znaczenie i ponadczasową aktualność prac Bertina. Na uwagę zasługuje również referat Agaty Ciołkosz-Styk (Uniwersytet Warszawski) nt. wykorzystania bertinowskiej metody przetwarzania graficznego w analizie i klasyfikacji planów europejskich miast w zależności od ich zawartości tematycznej...

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Mobilne skanowanie na Motławie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS