wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Lipiec 2004, Nr 7 (110) |


• Potrzebny nie tylko nowy cennik za dane i informacje pobierane z PZGiK • INSPIRE to katalizator – rozmowa z Alessandro Annonim z Joinnt Research Centre • W SGPO bez większych zmian • Podziały nieruchomości po nowemu • WODGiK: Archiwum czy wizytówka • Sylwetka prof. Felicjana Piątkowskiego • ...

powrót

Jerzy Przywara

Po wyrysach i wypisach kolej na inwentaryzacje

Sprawa wyrysów i wypisów to nie jedyne żródło konfliktów pomiędzy administracją a przedsiębiorcami. Geodeci z Sochaczewa donoszą o stosowaniu przez tamtejsze starostwo praktyk – według nich niezgodnych z prawem – przy okazji inwentaryzacji budynków.

Szanowna Redakcjo,
Zwracamy się z prośbą o wyjaśnienie kwestii dotyczącej inwentaryzacji budynków. W związku z wykonywaniem inwentaryzacji budynków przez PODGiK pytamy, czy ośrodek jako jednostka działająca przy starostwie powiatowym może dokonywać inwentaryzacji powykonawczej budynków, jak robią to geodeci uprawnieni prowadzący działalność gospodarczą w zakresie geodezji i kartografii. Czy jest podstawa prawna dotycząca działalności PODGiK-u w tym zakresie?
Przykład: Firma geodezyjna na zlecenie właściciela działki dokonuje aktualizacji treści mapy, czego produktem finalnym staje się mapa do celów projektowych. W trakcie aktualizacji firma pomierzyła budynek, który jest w stanie budowy, więc oznaczyła go na mapie symbolem „b”. Tak zaktualizowana treść mapy zostaje przyjęta do zasobu w PODGiK. Następnie po jakimś czasie ten sam właściciel zleca firmie geodezyjnej inwentaryzację tegoż budynku. Firma na etapie zgłoszenia roboty zostaje poinformowana przez PODGiK, że w związku z tym, iż budynek jest na mapie zasadniczej, ośrodek nie może przyjąć zgłoszenia roboty, bo sam będzie wykonawcą tej inwentaryzacji.
Czy dopuszczalne są takie praktyki ze strony PODGiK? Dla nas jest to bezprawie i wprowadzanie praktyk monopolistycznych. Gorzej, że takie praktyki dotyczą nie tylko budynków istniejących na mapie zasadniczej jako „b”, czyli w budowie, ale także budynków dawno pomierzonych, lecz niemających dokumentacji powykonawczej, czyli „nieodebranych” przez starostwo, nieujawnionych w KW i katastrze nieruchomości. Prosimy o zajęcie stanowiska w tej sprawie.
Z poważaniem
geodeci z Sochaczewa

- Odpowiada Adolf Jankowski, dyrektor Departamentu Nadzoru, Kontroli
i Legislacji GUGiK: Zgodnie z ustawą z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatu powiat nie może prowadzić działalności gospodarczej wykraczającej poza zadania o charakterze użyteczności publicznej (art. 6 ust. 2). W opisywanej sytuacji zachodzi podejrzenie, iż powiat naruszył wspomniany przepis, gdyż wykonywanie prac geodezyjnych i kartograficznych nie należy do zadań publicznych, a do zadań powiatu w szczególności (art. 4 tej ustawy jednoznacznie i w sposób zupełny określa zadania publiczne wykonywane przez powiat). Jeżeli więc opisywana sytuacja faktycznie tak wygląda, świadczyłoby to, iż władze powiatu – działając prawdopodobnie w sposób nieświadomy, wywołany np. krytyczną sytuacją budżetową – mogą spotkać się z zarzutem postępowania niezgodnie z art. 7 Konstytucji RP, który nakazuje organom władzy publicznej działanie na podstawie i w granicach prawa. Nadzór nad konstytucyjnie właściwym działaniem powiatu sprawuje prezes Rady Ministrów oraz wojewoda, a w zakresie spraw finansowych – regionalna izba obrachunkowa, w sposób określony w rozdziale 8 wzmiankowanej ustawy.
Z uwagi na ogólny charakter pytania proszę wybaczyć ogólnikową odpowiedź. Należy wszakże mieć na względzie, iż sytuacja opisana w pytaniu skierowanym przez Redakcję – po szczegółowym wyjaśnieniu i zbadaniu przez właściwy organ nadzoru geodezyjnego i kartograficznego – może (ale nie musi!) rodzić także skutki indywidualnej odpowiedzialności dyscyplinarnej zatrudnionych przy opisanym w piśmie procederze urzędników zarówno w zakresie przewidzianym ustawą Prawo geodezyjne i kartograficzne (urzędników posiadających uprawnienia zawodowe), jak i ustawą o finansach publicznych.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS