wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Lipiec 2004, Nr 7 (110) |


• Potrzebny nie tylko nowy cennik za dane i informacje pobierane z PZGiK • INSPIRE to katalizator – rozmowa z Alessandro Annonim z Joinnt Research Centre • W SGPO bez większych zmian • Podziały nieruchomości po nowemu • WODGiK: Archiwum czy wizytówka • Sylwetka prof. Felicjana Piątkowskiego • ...

powrót

Janusz Bojar

O nierównościach w nieruchomościach

Uprawnienia do szacowania nieruchomości – wywodzące się z przepisów o scalaniu i wymianie gruntów – regulowane były niegdyś jako jeden z elementów uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii.

Pewnego dnia jako łakomy kąsek zostały z nich wyłączone, utworzono dla nich oddzielną podkomisję, przeniesiono w gestię niegeodezyjnego departamentu w ministerstwie budownictwa, a następnie kolejnymi przepisami utrwalono ich odrębność, szczelnie izolując od pierwotnych autorów. W ten sposób, niejako „z urzędu”, utraciłem swoje pierwsze uprawnienia do szacowania wynikające wszak z geodezyjnych uprawnień do wykonywania scaleń i wymian gruntów. Obecnie uprawnienia te są regulowane przepisami ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (DzU z 2000 r. nr 46 poz. 543 z późn. zm.) oraz rozporządzenia Rady Ministrów z 27 listopada 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad wyceny nieruchomości oraz zasad i trybu sporządzania operatu szacunkowego (DzU nr 230 poz. 1924). Nie chcąc być we własnym warszawskim środowisku posądzanym o kumoterstwo, w 1996 r. ukończyłem w NOT w Łodzi z drugą lokatą kurs rzeczoznawców majątkowych, chciałem bowiem w czasie trwającej wówczas „powodzi stulecia” bez wynagrodzenia szacować szkody poniesione przez powodzian. Jednakże wobec, nazwijmy to – „oporu materii”, działalności takiej nigdy nie podjąłem. Ale cokolwiek by mówić, jakaś wiedza z tego zakresu pozostała mi w głowie i gdy mam do czynienia z wycenami nieruchomości, potrafię samodzielnie oszacować ich przydatność. Dlatego zbulwersował mnie artykuł „Nieważna opinia Komisji Arbitrażowej” (GEODETA 3/2004) , w szczególności zawarty w nim passus: „za bezwzględnie nieważną należy uznać czynność organu pozwanej Federacji ukierunkowaną (...) na unieważnienie operatu szacunkowego (...) stanowiącego (...) cenotwórczy akt urzędowy (...) jeżeli podmiot publiczny (...) »skonsumował« tę wartość w cenie transakcji”. Rozumieć chyba z tego należy, że unieważnienie operatu szacunkowego mogłoby nastąpić, gdyby Komisja Arbitrażowa lub druga strona transakcji zdołała się z nim zapoznać i zakwestionować go przed „skonsumowaniem”. A cóż to, wyścigi?

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS