Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2004, Nr 7 (110) |


• Potrzebny nie tylko nowy cennik za dane i informacje pobierane z PZGiK • INSPIRE to katalizator – rozmowa z Alessandro Annonim z Joinnt Research Centre • W SGPO bez większych zmian • Podziały nieruchomości po nowemu • WODGiK: Archiwum czy wizytówka • Sylwetka prof. Felicjana Piątkowskiego • ...

powrót

Janusz Bojar

O nierównościach w nieruchomościach

Uprawnienia do szacowania nieruchomości – wywodzące się z przepisów o scalaniu i wymianie gruntów – regulowane były niegdyś jako jeden z elementów uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii.

Pewnego dnia jako łakomy kąsek zostały z nich wyłączone, utworzono dla nich oddzielną podkomisję, przeniesiono w gestię niegeodezyjnego departamentu w ministerstwie budownictwa, a następnie kolejnymi przepisami utrwalono ich odrębność, szczelnie izolując od pierwotnych autorów. W ten sposób, niejako „z urzędu”, utraciłem swoje pierwsze uprawnienia do szacowania wynikające wszak z geodezyjnych uprawnień do wykonywania scaleń i wymian gruntów. Obecnie uprawnienia te są regulowane przepisami ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (DzU z 2000 r. nr 46 poz. 543 z późn. zm.) oraz rozporządzenia Rady Ministrów z 27 listopada 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad wyceny nieruchomości oraz zasad i trybu sporządzania operatu szacunkowego (DzU nr 230 poz. 1924). Nie chcąc być we własnym warszawskim środowisku posądzanym o kumoterstwo, w 1996 r. ukończyłem w NOT w Łodzi z drugą lokatą kurs rzeczoznawców majątkowych, chciałem bowiem w czasie trwającej wówczas „powodzi stulecia” bez wynagrodzenia szacować szkody poniesione przez powodzian. Jednakże wobec, nazwijmy to – „oporu materii”, działalności takiej nigdy nie podjąłem. Ale cokolwiek by mówić, jakaś wiedza z tego zakresu pozostała mi w głowie i gdy mam do czynienia z wycenami nieruchomości, potrafię samodzielnie oszacować ich przydatność. Dlatego zbulwersował mnie artykuł „Nieważna opinia Komisji Arbitrażowej” (GEODETA 3/2004) , w szczególności zawarty w nim passus: „za bezwzględnie nieważną należy uznać czynność organu pozwanej Federacji ukierunkowaną (...) na unieważnienie operatu szacunkowego (...) stanowiącego (...) cenotwórczy akt urzędowy (...) jeżeli podmiot publiczny (...) »skonsumował« tę wartość w cenie transakcji”. Rozumieć chyba z tego należy, że unieważnienie operatu szacunkowego mogłoby nastąpić, gdyby Komisja Arbitrażowa lub druga strona transakcji zdołała się z nim zapoznać i zakwestionować go przed „skonsumowaniem”. A cóż to, wyścigi?

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS