Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2004, Nr 7 (110) |


• Potrzebny nie tylko nowy cennik za dane i informacje pobierane z PZGiK • INSPIRE to katalizator – rozmowa z Alessandro Annonim z Joinnt Research Centre • W SGPO bez większych zmian • Podziały nieruchomości po nowemu • WODGiK: Archiwum czy wizytówka • Sylwetka prof. Felicjana Piątkowskiego • ...

powrót

Krystian Kaczmarek, Jarosław Czochański

WODGiK: archiwum czy wizytówka geodezji?

Realizacja wojewódzkich systemów informacji przestrzennej w Polsce (cz. VI)
W dotychczasowych publikacjach na temat regionalnych systemów informacji przestrzennej (GEODETA 2-6/2004) autorzy kładli nacisk na stronę formalnoprawną i technologiczną zagadnienia. W artykule zamykającym cykl uwagę zwracają na funkcjonowanie geodezji na poziomie regionalnym, a przede wszystkim na rolę wojewódzkich ośrodków dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej (WODGiK).

Wojewódzkie ośrodki dokumentacji powinny znaleźć swoje miejsce w budowie i rozwoju regionalnych systemów informacji przestrzennej, a jednym z ich podstawowych celów winna być integracja różnorodnych zasobów informacyjnych na poziomie województwa. Włączenie służby geodezyjnej w struktury samorządowe pozwala na stworzenie formalnych, instytucjonalnych i technicznych warunków do powiązania działań geodety województwa, WODGiK-u oraz jednostki prowadzącej wojewódzki SIP. Jak dotąd ani organizacyjne powiązanie wojewódzkich ośrodków dokumentacji z administracją samorządową, ani zakres ich działania nie zostały jeszcze w Polsce precyzyjnie określone. Stan ten odbija się nie tylko na przyjętych już regionalnych rozwiązaniach, ale i na wielkim zróżnicowaniu jakości prac w poszczególnych WODGiK-ach.

WODGiK – i co dalej?
W 2002 roku na konferencji w Elblągu poświęconej ośrodkom dokumentacji postawiono pytanie: ODGiK i co dalej? Tymczasem wydaje się, że właściwa odpowiedź już padła. Nomen omen na rok wcześniejszej konferencji elbląskiej snuto rozważania nad przekształceniem ośrodków dokumentacji w „centra SIT”. I to byłby krok we właściwą stronę, tylko że krok ten należy rzeczywiście wykonać.
Na razie formalnie wciąż nie określono kierunku, w jakim powinny pójść zmiany w funkcjonowaniu WODGiK-ów. Obecny stan ośrodków jest bowiem wynikiem indywidualnych działań poszczególnych jednostek administracji, nie zaś rezultatem określonej polityki państwa. Z drugiej strony rozwój technologii i wzrost znaczenia informacji przestrzennej w gospodarce, zarządzaniu i życiu codziennym w krajach wysoko rozwiniętych uświadamiaj ą nam nasze technologiczne i „geoprzestrzenne” zacofanie. Świadczy o nim nie tylko niska jakość informacji, przestarzała technologia jej tworzenia czy udostępniania, ale również brak umiejętności jej wykorzystania przez administrację (na każdym poziomie). Myśląc o zmianach, trzeba wszakże pamiętać, że niskie potrzeby odbiorców informacji często wynikają z niskiego poziomu jej udostępniania przez służbę geodezyjną. Poprawić ten stan rzeczy mogą właśnie ośrodki dokumentacji, które powinny stać się wizytówką geodezji, a nie pozostawać archiwami starodruków odnawianych raz na kilkanaście lat.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS