wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Lipiec 2004, Nr 7 (110) |


• Potrzebny nie tylko nowy cennik za dane i informacje pobierane z PZGiK • INSPIRE to katalizator – rozmowa z Alessandro Annonim z Joinnt Research Centre • W SGPO bez większych zmian • Podziały nieruchomości po nowemu • WODGiK: Archiwum czy wizytówka • Sylwetka prof. Felicjana Piątkowskiego • ...

powrót

Jan Kryński, Jerzy B. Rogowski

Czy czeka nas rewolucja GPS?

Sympozjum EUREF 2004, Bratysława, 2-5 czerwca
Z przebiegu sympozjum w Bratysławie wynika, że jednym z wiodących kierunków poszukiwań naukowych w ramach szeroko rozumianego wykorzystania Europejskiej Sieci Stacji Permanentnych będzie badanie atmosfery. Jednocześnie rozwój technologii obserwacyjnej i oprogramowania zbliża użytkownika coraz bardziej do uzyskiwania ostatecznych wyników pomiarów w czasie rzeczywistym.

Jak powstała Podkomisja EUREF
Prace nad ujednoliceniem geodezyjnego układu odniesienia w Europie rozpoczęto jeszcze przed II wojną światową, ale łączne opracowanie triangulacji krajów Europy Zachodniej wykonano dopiero po jej zakończeniu. Prace koordynowała powołana przez Międzynarodową Asocjację Geodezji (IAG) Komisja RETrig (Commission for the Adjustment of the European Triangulation). W efekcie powstał pierwszy europejski układ odniesienia ED-50 (elipsoida Hayforda 1924 z punktem przyłożenia w Poczdamie). Prace komisji RETrig były później kontynuowane przy wykorzystaniu satelitarnych obserwacji dopplerowskich i miały zakończyć się w latach 80. opracowaniem nowego europejskiego układu odniesienia ED-87. Pojawienie się i szybki rozwój precyzyjnej techniki satelitarnego pozycjonowania GPS spowodował, że z dalszych prac zrezygnowano. Na mocy rezolucji XIX Zgromadzenia Generalnego Międzynarodowej Unii Geodezji i Geofizyki (IUGG) w 1987 r. w Vancouver w ramach Komisji X „Sieci Kontynentalne” IAG powołano nowe permanentne podkomisje dla poszczególnych kontynentów, w tym dla Europy – Podkomisję EUREF (zastępującą RETrig). Jej zadaniem było opracowanie nowego układu odniesienia dla Europy z wykorzystaniem satelitarnych i kosmicznych technik pomiarowych, w tym GPS.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS