Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2004, Nr 7 (110) |


• Potrzebny nie tylko nowy cennik za dane i informacje pobierane z PZGiK • INSPIRE to katalizator – rozmowa z Alessandro Annonim z Joinnt Research Centre • W SGPO bez większych zmian • Podziały nieruchomości po nowemu • WODGiK: Archiwum czy wizytówka • Sylwetka prof. Felicjana Piątkowskiego • ...

powrót

Wojciech Matela

Nowy cennik

Temat opłat za dane i informacje pobierane z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego zawsze wzbudzał kontrowersje. Nie ulega jednak wątpliwości, że stosowane dotąd rozwiązania coraz bardziej nie przystają do potrzeb. Obowiązujący od wielu lat cennik trzeba zmienić, poczynając od filozofii, na jakiej został oparty.

O społeczeństwie informacyjnym mówimy wtedy, gdy informacja staje się – obok kapitału, surowców i pracy – podstawą działalności gospodarczej oraz towarem poszukiwanym na rynku. Społeczeństwo informacyjne, do jakiego niewątpliwie od pewnego czasu aspirujemy, oczekuje informacji pełnowartościowej (tzn. aktualnej i wiarygodnej), szybko dostarczanej i wolnej od nieuzasadnionych kosztów. Aby ten cel osiągnąć, potrzebne jest nowe spojrzenie na kwestie dostępu użytkowników do państwowych baz danych i opłat za ich komercyjne wykorzystywanie.
Rolę „naszego” cennika należy jednak widzieć w szerszym kontekście polityki prowadzonej przez państwo. Spośród wszystkich systemów informacyjnych funkcjonujących w kraju system katastralny stanowi podstawowe źródło danych opisujących przestrzeń. Nie trzeba udowadniać, jak istotne dla realizacji strategicznych celów państwa są informacje zgromadzone w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym (pzgik).
Opracowanie szczegółowych zasad odpłatności za dane i informacje pobierane z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego możliwe jest jednak dopiero po przeprowadzeniu odpowiednich analiz dotyczących przychodów i kosztów funkcjonowania Państwowego Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym, przeprowadzeniu ankiet w ośrodkach pilotażowych, konsultacjach i dyskusjach z potencjalnymi użytkownikami.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS