wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Lipiec 2004, Nr 7 (110) |


• Potrzebny nie tylko nowy cennik za dane i informacje pobierane z PZGiK • INSPIRE to katalizator – rozmowa z Alessandro Annonim z Joinnt Research Centre • W SGPO bez większych zmian • Podziały nieruchomości po nowemu • WODGiK: Archiwum czy wizytówka • Sylwetka prof. Felicjana Piątkowskiego • ...

powrót

Wojciech Matela

Nowy cennik

Temat opłat za dane i informacje pobierane z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego zawsze wzbudzał kontrowersje. Nie ulega jednak wątpliwości, że stosowane dotąd rozwiązania coraz bardziej nie przystają do potrzeb. Obowiązujący od wielu lat cennik trzeba zmienić, poczynając od filozofii, na jakiej został oparty.

O społeczeństwie informacyjnym mówimy wtedy, gdy informacja staje się – obok kapitału, surowców i pracy – podstawą działalności gospodarczej oraz towarem poszukiwanym na rynku. Społeczeństwo informacyjne, do jakiego niewątpliwie od pewnego czasu aspirujemy, oczekuje informacji pełnowartościowej (tzn. aktualnej i wiarygodnej), szybko dostarczanej i wolnej od nieuzasadnionych kosztów. Aby ten cel osiągnąć, potrzebne jest nowe spojrzenie na kwestie dostępu użytkowników do państwowych baz danych i opłat za ich komercyjne wykorzystywanie.
Rolę „naszego” cennika należy jednak widzieć w szerszym kontekście polityki prowadzonej przez państwo. Spośród wszystkich systemów informacyjnych funkcjonujących w kraju system katastralny stanowi podstawowe źródło danych opisujących przestrzeń. Nie trzeba udowadniać, jak istotne dla realizacji strategicznych celów państwa są informacje zgromadzone w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym (pzgik).
Opracowanie szczegółowych zasad odpłatności za dane i informacje pobierane z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego możliwe jest jednak dopiero po przeprowadzeniu odpowiednich analiz dotyczących przychodów i kosztów funkcjonowania Państwowego Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym, przeprowadzeniu ankiet w ośrodkach pilotażowych, konsultacjach i dyskusjach z potencjalnymi użytkownikami.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Mobilne skanowanie na Motławie
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS