wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Sierpień 2004, Nr 8 (111) |


• 44,73 zł za hektar, czyli jeden dzień z życia „kontrolera na miejscu” • Okroić mapę zasadniczą proponuje konsultant Banku Światowego Wojciech Matela • Biznesplan budowy Zintegrowanego Systemu Katastralnego • Eksperymenty pomiarowe z wykorzystaniem transmisji danych przez internet i telefonię GSM • ...

powrót

Bogdan Grzechnik

Wspomnienie o Kaziu Dziewałtowskim

19 września ub.r. zmarł w Halifaksie w Kanadzie Kazimierz Dziewałtowski-Gintowt (1937-2003), inżynier geodeta, jeden z najwspanialszych ludzi, z jakimi zetknął mnie los.

Nasza znajomość rozpoczęła się w roku 1974, kiedy to jako pracownik Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Warszawie i główny geodeta województwa organizowałem narady i spotkania, w których On brał udział z ramienia Wojewódzkiego Biura Geodezji i Urządzeń Rolnych. W dyskusjach często był moim adwersarzem, przy czym w żarliwych polemikach wyróżniał się znakomitą znajomością przepisów, jasnością wywodów, celną argumentacją i niezwykle staranną polszczyzną. Emanował życiową energią i oryginalnym, zabarwionym często nutą ironicznej refleksji, poczuciem humoru. Dlatego też, kiedy nadarzyła się okazja, zaproponowałem Mu pracę w naszym biurze. Dzięki fachowości i ujmującemu sposobowi bycia szybko zyskał sympatię i szacunek wszystkich pracowników. A nasza znajomość przerodziła się w przyjaźń. Obserwując Kazia – duszę towarzystwa, człowieka otwartego, chętnie opowiadającego zabawne historie – trudno było się domyślić, że ma za sobą bardzo trudne, dramatyczne chwile.

Przyszedł na świat 28 lipca 1937 r. w Warszawie. Nie było Mu dane poznać ojca, zmarłego nagle parę miesięcy przed Jego urodzeniem, ani starszego brata Zbyszka, który odszedł do wieczności rok przed ojcem. W 1951 r. przyszedł kolejny cios – umarła jego matka Irena. Mimo że wychowywała Go samotnie, przy tym w strasznych wojennych czasach, potrafiła przekazać Mu wartości, które cenił Jego ojciec. Kazimierz Dziewałtowski-Gintowt senior był potomkiem starego ziemiańskiego litewskiego rodu, wnukiem zesłanego na Sybir powstańca z 1863 r., a w okresie międzywojennym piastował funkcję wojewody tarnopolskiego, później wileńskiego. Czytając słowa, które napisali o nim przedstawiciele Związku Sybiraków (był jednym z jego założycieli), nie sposób nie dostrzec podobieństwa między ojcem a synem: „Stanowisko swoje z całą świadomości ą traktował jako powołanie społecznika i patrioty. Pracował z nadzwyczajną energią, z zapałem, całego siebie wlewał w pracę, nigdy nie zasklepiał się w raz wytkniętych szlakach pracy, stale ujawniał twórczą inicjatywę (...). Reprezentował też ujmujące cechy polskiego charakteru – serdeczność, szczerość, wesołość, czym stale zjednywał sobie ludzi”.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skanowanie szlaku kolejowego
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS