Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2004, Nr 8 (111) |


• 44,73 zł za hektar, czyli jeden dzień z życia „kontrolera na miejscu” • Okroić mapę zasadniczą proponuje konsultant Banku Światowego Wojciech Matela • Biznesplan budowy Zintegrowanego Systemu Katastralnego • Eksperymenty pomiarowe z wykorzystaniem transmisji danych przez internet i telefonię GSM • ...

powrót

Zygmunt Bojar

Procedura administracyjna

Podziały nieruchomości w świetle znowelizowanej ustawy o gospodarce nieruchomościami (cz. II)
Uchwalona przez Sejm RP ustawa z 28 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw wprowadza do dotychczasowych przepisów wiele korekt. Największy wpływ na wykonawstwo geodezyjne będą miały zmiany przepisów dotyczące podziałów nieruchomości.

Jak zaznaczono wcześniej, zgodnie z art. 96 ust. 1 uogn, podziału nieruchomości dokonuje się na podstawie decyzji wójta, burmistrza albo prezydenta miasta zatwierdzającej podział. Postępowanie administracyjne w sprawie podziału nieruchomości prowadzone jest wyłącznie w odniesieniu do tych przypadków, do których mają zastosowanie omawiane przepisy o podziałach.

Bez postępowania administracyjnego
Z pominięciem tego postępowania wykonywane będą podziały nieruchomości położonych na obszarach przeznaczonych w planach miejscowych lub wykorzystywanych na cele rolne i leśne, o ile w wyniku tych podziałów nie będą wydzielane nowe drogi niestanowiące dróg dojazdowych do nieruchomości wchodzących w skład gospodarstw rolnych lub nie będą wydzielone działki gruntu o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha. Przepisy noweli przewidują jeszcze inny, szczególny przypadek, kiedy zbędne będzie prowadzenie postępowania administracyjnego. Mianowicie zgodnie z art. 96 ust. 1b nie będzie wydawana decyzja o zatwierdzeniu podziału w przypadku wydzielenia części nieruchomości, której własność lub użytkowanie wieczyste zostały nabyte z mocy prawa (patrz schemat na stronie obok).
Procedura podziałowa sprowadza się wówczas do czynności o charakterze technicznym:
- zgłoszenie do ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej roboty geodezyjnej przez geodetę z odpowiednimi uprawnieniami;
- sporządzenie mapy do celów projektowych;
- sporządzenie protokołu z przyjęcia granic nieruchomości;
- sporządzenie projektu podziału na mapie;
- wyniesienie projektu na grunt wraz ze sporządzeniem protokołu nowych granic oraz wykazów zmian gruntowych.
Może powstać pytanie, jak dokumentować fakt, że w omawianych przypadkach przepisy o podziałach nieruchomości zawarte w uogn nie obowiązują. Z pewnością właściwymi dokumentami będą wypisy i wyrysy z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub z katastru nieruchomości w przypadku braku planu.
Natomiast inne warunki dotyczące nowych dróg i wielkości wydzielonych działek gruntu będą uwidocznione na mapie z projektem podziału, przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego z ewentualnym dodatkowym udokumentowaniem „rolniczego” charakteru wydzielonych dróg. Udokumentowanie celu podziału, jakim jest wydzielenie części nieruchomości nabytej na własność lub w użytkowanie wieczyste z mocy prawa, może w praktyce nastręczać trudności. Dowodem potwierdzającym tego rodzaju okoliczność mogłoby być zlecenie na podział wydane przez organ lub sąd prowadzący postępowanie o stwierdzenie nabycia części nieruchomości z mocy prawa na własność lub użytkowanie wieczyste.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama