Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2004, Nr 8 (111) |


• 44,73 zł za hektar, czyli jeden dzień z życia „kontrolera na miejscu” • Okroić mapę zasadniczą proponuje konsultant Banku Światowego Wojciech Matela • Biznesplan budowy Zintegrowanego Systemu Katastralnego • Eksperymenty pomiarowe z wykorzystaniem transmisji danych przez internet i telefonię GSM • ...

powrót

Marek Pudło

Ping-pong z obywatelem

Już ponad dwa lata trwa wyjaśnianie sprawy wysokości opłaty za przyjęcie roboty do powiatowego zasobu dokumentacji geodezyjno-kartograficznej. I nie chodzi tu tylko o pieniądze (spór dotyczy 1300 zł, co jest i dla starostwa w Drawsku Pomorskim, i dla geodety J. kwotą niewielką), ale również o zasady.

Geodeta J.,
oddając pracę w ODGiK w Drawsku Pomorskim, nie przewidywał żadnych komplikacji. A jednak kością niezgody stała się interpretacja rozporządzenia ministra rozwoju regionalnego i budownictwa z 14 listopada 2000 r. w sprawie wysokości opłat za czynności geodezyjne oraz udzielanie informacji, a także za wykonywanie wyrysów i wypisów z operatu ewidencyjnego. Krótko mówiąc – nieszczęsny cennik opłat w ODGiK i jego kłopotliwe współczynniki.
Zgodnie z wytycznymi i zaleceniami miejscowego ośrodka J. przekazał wyniki pomiarów w formacie EwMapa i – posiłkując się ogłoszonym pismem wojewody koszalińskiego z 30 kwietnia 1998 r. nr G.IX.310/2/98 wprowadzającym Wojewódzki Model Funkcjonalny Numerycznej Mapy Podstawowej (WMF-NMP) – liczył na przyjęcie tej roboty do zasobu za połowę opłaty należnej w przypadku oddawania pracy w postaci analogowej. Niestety, ośrodek wystawił wykonawcy fakturę z pełną kwotą. Geodeta zapłacił, ale tylko połowę sumy, jednocześnie wysłał list do starosty, w którym zwrócił się z prośbą o skorygowanie faktury przez właściwe zastosowanie uwagi nr 17 załącznika nr 1 do rozporządzenia MRRiB z dnia 14 listopada 2000 r., która mówi, że w przypadku przekazywania przez wykonawcę dokumentacji wynikowej opracowanej w formie zbiorów komputerowych, pozwalających na automatyczne uzupełnianie bazy danych, których format jest zgodny ze standardem ustalonym i ogłoszonym w formie pisemnej, przez właściwy miejscowo organ prowadzący zasób, w drodze obwieszczenia, wysokość opłat ustala się, stosując współczynnik 0,5. O dziwo szybko, bo już po 10 dniach geodeta J. otrzymał odpowiedź, w której

geodeta powiatowy
informuje, że zastosowanie współczynnika 0,5 w fakturze byłoby możliwe, gdyby został spełniony jeden z dwóch warunków. Pierwszy to ogólnie obowiązujący standard ustalony przez ministra rozwoju regionalnego i budownictwa w drodze rozporządzenia. Drugi to obwieszczenie starosty, który dokona wyboru systemu prowadzenia baz danych, poda strukturę danych i format zbiorów numerycznych przekazywanych do ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej (...). Pismo wojewody koszalińskiego, na które się Pan powołuje nie spełnia w/w warunków, jest jedynie poleceniem dla ośrodków do wdrażania numerycznej mapy podstawowej. A dalej – wszelkie odstępstwa od cennika wynikającego z rozporządzenia (...) i zarządzenia wewnętrznego nr 5/2001 starosty drawskiego z dnia 5 czerwca 2001 r. powinny być uzgodnione z ośrodkiem na etapie zgłaszania pracy. Geodeta J., nieprzekonany raczej ogólnikową i mało konkretną odpowiedzią geodety powiatowego, zdecydował, że sprawę należy przedłożyć wojewódzkiemu inspektorowi nadzoru geodezyjnego i kartograficznego.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Testy skanera SPL w Kopenhadze
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama