wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Listopad 2004, Nr 11 (114) |


• Kto znajdzie kompromis? - tryptyk wołomiński, czyli nowelizacja patologii • Kiedy Zintegrowany System Katastralny? • Globalne targi: Intergeo 2004 • Profesora Michała Odlanickiego-Poczobutta wspomina prof. Bogdan Ney • Intergeo 2004 • Złe i gorsze prawo według dr. Zygmunta Szumskiego • Zastosowanie modelu ...

powrót

Piotr Antonik

WiseImage PRO GEO w pracy z mapami

Do niedawna aktualizacja zinformatyzowanej dokumentacji kartograficznej przechowywanej w postaci rastrowej wymagała wielu pracochłonnych przygotowań. Program WiseImage PRO GEO nadający rastrom „inteligencję” pozwala na swobodną pracę zarówno z rastrem, jak i wektorem oraz na precyzyjną wektoryzację.

Element rastrowy, który do tej pory był „zbiorem pikseli”, w WiseImage PRO GEO rozpoznawany jest podobnie jak obiekt wektorowy w systemach CAD, co ułatwia wprowadzanie modyfikacji. Na przykład w elemencie rastrowym łuk (rys. 1) można zmieniać takie cechy, jak: położenie środka łuku, promień, rodzaj linii. Wskazanie elementu odbywa się za pomocą kursora.

? Przygotowanie mapy. Praca z mapą papierową najczęściej rozpoczyna się od jej zeskanowania. Dzięki obsłudze skanerów Contex i narzędzi Twain program WiseImage PRO GEO umożliwia bezpośrednie skanowanie. Uzyskany raster zostaje obcięty do żądanych wymiarów oraz poddany procesowi czyszczenia (usuwanie zanieczyszczeń, separacja według rozmiarów i adaptywna binaryzacja). Polecenie dopasuj umożliwia połączenie map składowych. Operacją kończącą przygotowanie mapy do dalszej obróbki jest kalibracja. W WiseImage PRO GEO można ją wykonać na 10 sposobów (na zdefiniowaną siatkę i/lub wybrane punkty). Rozbudowany system lokalnych układów współrzędnych pozwala na zdefiniowanie ich nieograniczonej liczby i swobodne przełączanie się między nimi.
? Edycja rastra. Do nanoszenia zmian służy zestaw narzędzi edycyjnych, wykorzystujących m.in. technologię „inteligentnego rastra”. Umożliwia ona wprowadzanie tylko niezbędnych zmian bez konieczności przerysowywania całej mapy. Hybrydowa technologia programu pozwala na wykorzystanie tych samych narzędzi do wyboru lub rysowania zarówno obiektów rastrowych, jak i wektorowych. Mają one swoje cechy (rodzaj linii, szerokość, typ znacznika itp.) i geometryczne położenie. Można je łatwo zmienić, np. używając uchwytów i trybów szybkiej lokalizacji punktów charakterystycznych (snap). Separacja obiektów (typu: tekst, linie) na osobne warstwy bardzo przyspiesza pracę z mapami wielkoformatowymi. Innymi interesującymi opcjami są: rozpoznawanie symboli oraz funkcja znajdź i zastąp. Umożliwiają one łatwą obróbkę powtarzających się na mapach znaków przez ich wyszukanie i wektoryzację lub przez zamianę na inne symbole.

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS