wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Listopad 2004, Nr 11 (114) |


• Kto znajdzie kompromis? - tryptyk wołomiński, czyli nowelizacja patologii • Kiedy Zintegrowany System Katastralny? • Globalne targi: Intergeo 2004 • Profesora Michała Odlanickiego-Poczobutta wspomina prof. Bogdan Ney • Intergeo 2004 • Złe i gorsze prawo według dr. Zygmunta Szumskiego • Zastosowanie modelu ...

powrót

Artur Krawczyk

Nowy XFM w praktyce

MicroStation Geographics
Zastosowanie modelu danych XFM w MicroStation GeoGraphics v8 2004 Edition [patrz „Bentley GeoMagazyn” 9 i 11/2004 – red.] spowodowało zmianę sposobu pracy w pliku projektowym. Przypisywanie atrybutów tekstowych połączono z edycją własności obiektu oraz narzędziami do ich wprowadzania. Dane tekstowe przechowywane są łącznie z elementem grafiki w pliku DGN. Z kolei specjalne narzędzie GeoSpatial Administrator pozwala użytkownikowi zarówno na samodzielne tworzenie struktury danych projektu, jak i definiowanie wyglądu GeoGraphicsa.

Nowy sposób wprowadzania danych jest realizowany m.in. przez użycie menu edycji cech (Feature), które umożliwia tworzenie i modyfikowanie wybranej cechy i jest standardowo definiowane w każdym nowym projekcie XFM (rys. 1). Możemy z niego również otworzyć Menedżera komend (Command Manager), który dostępnia przeglądanie wszystkich zdefiniowanych w projekcie cech (Features), a wybierając jedną z nich – wprowadzić jej element do pliku. Na rysunku 2 zaprezentowano wrysowanie drogi na mapę.

Sposoby wyboru narzędzi
Po wyborze opcji wrysowania drogi w oknie ustawień pracy narzędzi (Tool Settings Window) pojawia się zintegrowany zestaw informacji niezbędnych do pracy. Użytkownik może od razu ustawić wszystkie dane (parametry i atrybuty) dotyczące digitalizowanego elementu. Wybierając ikonę z Segment Modes, określa typ geometrii (łuki, linie proste) dla nowo wrysowywanego fragmentu drogi. Potem ustawia parametry pracy narzędzi oraz własność danej cechy (Feature) – typ drogi, co skutkuje doborem właściwych parametrów graficznych. Na zakończenie mamy cztery okienka edycji atrybutów tekstowych drogi. Wpisane tam informacje są formatowane i dopisywane do elementu grafiki jako dokument XML.

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS